Chelsea iese din criză: 2-0 cu Arsenal! "Tunarii" au încheiat meciul cu doi jucători eliminaţi

0

Chelsea a câştigat cu 2-0 derbyul cu Arsenal din Premier League, singurul gol al meciului fiind marcat de fundaşul Kurt Happy Zouma, înlocuitorul lui Terry din apărare.

După cinci etape în care a câştigat un singur meci, după două înfrângeri la rând în Premier League, Jose Mourinho are în sfârşit motive de satisfacţie. Chelsea a câştigat cu 2-0 derbyul cu Arsenal, goluri marcate de Kurt Zouma, în minutul 53, după o centrare a lui Fabregas, şi de Hazard, în minutul 90, după un şut deviat.

Faza-cheie a primei reprize s-a petrecut chiar în minutul 45, când Diego Costa l-a tot provocat pe Gabriel Paulista până a obţinut eliminarea jucătorului de la Arsenal.

În partea a doua a fost eliminat şi Santi Cazorla, pentru cumul de cartonaşe. Chelsea a încheiat meciul cu doi oameni în plus, şi a reuşit să-şi dubleze avantajul .

Chelsea: Begovic; Ivanovic, Zouma, Cahill, Azpilicueta; Matic, Fabregas; Pedro, Oscar, Hazard; Diego Costa
Arsenal: Cech; Bellerin, Gabriel, Koscielny, Monreal; Coquelin, Cazorla, Ramsey, Ozil, Alexis; Walcott

După şase etape, Chelsea a strâns 7 puncte, Arsenal are 10.