CFR Cluj - Concordia Chiajna 0-0. Clujenii se afundă în clasament

0

Formaţia CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată vineri seară, pe teren propriu, în compania echipei Concordia Chiajna, în etapa a XXI-a a Ligii I.

CFR Cluj: Vâtcă - Tiago Lopes (Nouvier '69), Goian, Mureşan, Camora - Roşu, Petrucci - Jakolis, Cristian Lopez, Victor Bruno (Păun '46) - Beleck (Negruţ '82). Antrenor: Francisc Dican.

Concordia Chiajna: Matache - Bărboianu (Grădinaru '76), Tincu, Mamele, Bucurică - Giurgiu, Bruno Madeira - Serediuc, Cristescu, Lazăr (Constantinescu '58) - Pena (Dina '70). Antrenor: Adrian Falub.

CFR Cluj şi Concordia s-au întâlnit de nouă ori în Liga 1 Orange, ardelenii impunându-se de trei ori, în timp ce gruparea din Chiajna a bifat două succese. Întâiul duel direct a avut loc pe 15 octombrie 2011 şi s-a încheiat cu cea mai mare diferenţă de scor înregistrată între cele două, Concordia - CFR 0-4, marcatori fiind Weldon, Sougou dublă şi Renan Garcia. Clujenii erau conduşi la vremea respectivă de Jorge Costa, în timp ce pe banca "vulturilor" se afla Laurenţiu Diniţă. În returul editiei 2011/12, Chiajna, antrenata de Laurenţiu Reghecampf, s-a impus cu 4-2 în Gruia, toate golurile ilfovenilor fiind marcate în prima repriză, fapt unic în istoria "vişiniilor" în Liga 1 Orange pe teren propriu! Cel de-al doilea succes bifat de CFR a venit pe 11 noiembrie 2012, 2-1 pe terenul Concordiei (Silviu Pană / Rui Pedro, Sougou). Au urmat trei rezultate de 1-1, ultimul în octombrie 2014, la Chiajna (Bagaric / Dragarski autogol) şi o remiză albă (03.11.2013, Concordia - CFR 0-0). Seria remizelor a fost oprită în primăvara anului curent, pe 28 aprilie, zi în care clujenii au câştigat în Gruia cu 2-1 (Păun, Tiago Lopes / Serediuc). Ultima confruntare, din 24 august 2015, a fost de-a dreptul spectaculoasă! Cristescu a deschis scorul, Beleck a egalat la startul ultimului sfert apoi, la câteva momente după reluarea jocului, Tînc a fost eliminat. În cele din urmă, ilfovenii s-au impus cu 2-1, graţie golului marcat de acelaşi Cristescu în minutul 88, cel care tocmai ratase un penalty.