Guvernul a aprobat sancţiuni noi în domeniul construcţiilor
0Iniţierea lucrărilor de construcţie fără înştiinţarea Inspecţiei de Stat în Construcţii va fi sancţionată cu amendă de la 800 la 1.600 de lei în cazul persoanei fizice şi de la 1.200 la 2.400 de lei în cazul persoanei juridice.
Modificări în acest sens în Codul Contravenţional au fost aprobate de către Guvern la 29 octombrie, transmite IPN. Cu aceleaşi amenzi va fi sancţionată şi ignorarea obligaţiei de transmitere a copiei autorizaţiei de construcţie acestei instituţii.
Într-o conferinţă de presă care a anticipat şedinţa Guvernului, reprezentanţii societăţii civile au atenţionat că impunerea acestor sancţiuni ar intra în contradicţie cu Foaia de parcurs privind înlăturarea constrângerilor în calea mediului de afaceri.
Solicitat să comenteze aceste îngrijorări, vicepremierul Valeriu Lazăr, ministrul Economiei, a spus că nu agenţii economici vor fi obligaţi să anunţe Inspecţia de Stat în Construcţii despre obţinerea autorizaţiei de construcţie, ci instituţia emitentă – primăriile.