FOTBAL Selecționata Republicii Moldova lunecă în abis! Vezi cum a jucat cu Ungaria!

0

Marți seara, reprezentativa de seniori a Moldovei a susținut meciul ordinar din cadrul preliminariilor Campionatului European de fotbal, cu Ungaria pe stadionul Zimbru.

Echipa lui Gabi Balint traversează o criză acută de joc. Tricolorii au suferit a cincea înfrângere consecutivă, inclusiv a doua în decurs de doar cinci zile.

Ungurii au venit la Chișinău cu o „temă pentru acasă" bine pregătită: pentru a-și păstra șansele la calificare în finala Euro-2012, aveau nevoie obligatoriu de victorie în deplasare.

Selecționata oaspeților a jucat pragmatic pe stadionul Zimbru. Ungurii au înscris un gol deja în minutul 7, când Vilmos Vanczak a profitat de o greșeală a defensivei noastre și a înscris din trei metri. În continuare, tot discipolii lui Sandor Egervari s-au aflat la cârma jocului dar până la pauză nu au mai înscris.

În partea a doua meciului, echipele au încercat de câteva ori să schimbe configurația tabelei de marcaj, dar scorul a rămas intact până aproape de finalul partidei. În minutul 82, tot Ungaria a marcat. Rudolf Gergely l-a învins pe portarul Artiom Gaiduchevici și a stabilit scorul final de 2-0 în favoarea adversarilor.

Tot marți, în grupa E s-au mai disputat două meciuri. În San Marino echipa gazdelor a fost destrămată de Suedia (0-5), iar la Helsinki, Olanda a învins Finlanda cu 2-0.