Bătaie ca în filme la meciul de fotbal dintre juniorii Moldovei şi României

0

Seria din două meciuri amicale dintre selecționatele de juniori ale Moldovei și României care au avut loc la stadionul FMF din Vadul lui Vodă s-a încheiat cu victoria oaspeților și cu o bătaie ca în filme.

Testele cu selecționatele românești de juniori au devenit tradiționale și sunt foarte utile pentru componenții ambelor reprezentative. În conformitate cu un acord dintre federațiile de fotbal de pe ambele maluri ale Prutului, în această săptămână, la Vadul lui Vodă, formațiile Under-19 din România și Moldova au disputat două meciuri amicale.

În prima partidă, formațiile s-au despărțit la egalitate, scor 3-3. După 12 minute de joc, oaspeții conduceau deja cu 2-0, iar la pauză tabela indică 1-3 în favoarea României. Mitanul secund a fost la discreția discipolilor lui Sergiu Cleșcenco, care au înscris de două ori.

A doilea meci dintre cele două formații care a avut loc peste o zi, lupta a fost cu scântei pe teren și în afara lui. După ce Bumba a deschis tabela pentru echipa din dreapta Prutului. Jucătorii ambelor echipe au început să joace foarte dur. La mijlocul primei reprize, Iancu (România) i-a aplicat un cot în figură lui Constantin Țurcan și a fost eliminat. Partida s-a încheiat cu victoria României, 1-0.

Potrivit jurnaliștilor de la sports.md, după încheierea partidei, în drum spre vestiare, patru fotbaliști români l-au doborât la pământ pe Constantin Țurcan și au încercat să se răzbune, acuzându-l de provocarea lui Iancu înaintea eliminării.

În pofida acestui incident, conducerea tehnică a celor două echipe au remarcat importanța acestor meciuri în perfecționarea jocului tinerilor fotbaliști.