Trei medalii pentru sportivii buzoieni, la Naţionalele de tenis

0

În week-end, Sala Sporturilor “Romeo Iamandi” din Buzău a găzduit Campionatul Naţional de tenis de masă pentru copii de 8-10 ani, atât la simplu, cât şi pe echipe, competiţie la startul căreia s-au aflat şi 20 de tenismeni legitimaţi la Clubul Sportiv Municipal Buzău.

Tenismenii buzoieni antrenaţi de Ninel Poteraş şi Dănuţ Badea au reuşit să cucerească trei medalii - una de aur şi două de argint.  Cea mai preţioasă dintre medalii a fost obţinută în proba de simplu de Bogdan Poteraş, fiul antrenorului Ninel Poteraş. Tânărul sportiv este recent câştigător a Cupei Federaţiei, participant la Campionatul European de minicadeţi şi totodată locul I în clasamentul naţional al tenismenilor de 8-10 ani.

O medalie de argint a fost cucerită tot la simplu de Eduard Ionescu, ce care în acest an s-a clasat pe locul III la Cupa Federaţiei, participant la Campionatul European de minicadeţi şi locul III în clasamentul naţional al tenismenilor de 8-10 ani. A doua medalie de argint a fost obţinută de CSM Buzău, în proba pe echipe, prin sportivii Bogdan Poteraş, Eduard Ionescu şi Alexandru Stanciu. Buzoienii au pierdut cu 3-4 în faţa tenismenilor de la Spartac Bucureşti, după ce au condus cu 3-1.

Din păcate, nici măcar una dintre fetele de la CSM Buzău nu a reuşit să prindă podiumul, situaţie de altfel anticipată înaintea competiţiei de către tehnicianul Ninel Poteraş, invocând lipsa de experienţă la acest nivel a tinerelor tenismene.