Gloria Buzău, înfrângere la limită la Suceava. Miercuri, meci decisiv cu Brăila

0

Înfrângere pentru Gloria Buzău în etapa a şaptea din play-out, în partida disputată sâmbătă împotriva formaţiei Rapid CFR Suceava. Buzoienii au pierdut cu 3-2, adică scorul cu care formaţia buzoiană câştigase în tur împotriva grupării moldave. Golurile buzoienilor au fost marcate de Gabriel Ion şi Nicu Creţu, în repriza a doua.

Gloria Buzău a pierdut sâmbătă, în cadrul etapei a şaptea din play-out, partida disputată în deplasare în compania formaţiei Rapid CFR Suceava. Gruparea buzoiană a avut o primă repriză dezastruoasă. Astfel, după primele 45 de minute de joc, gazdele conduceau cu 2 – 0, prin dubla lui Negru.

Elevii lui Viorel Ion au intrat mai determinaţi după pauză, iar în minutul 51, Gabriel Ion, nimeni altul decât nepotul tehnicianului Viorel Ion, a reuşit să reducă din diferenţă. La scorul de 2 – 1 pentru suceveni, buzoienii au ratat o ocazie uriaşă de gol, prin Nicu Creţu, care, din lovitură liberă de la 25 de metri, a reuşit să îl pună la grea încercare pe portarul Rapidului Suceava. În loc să fie 2 – 2, din păcate pentru buzoieni a fost 3 – 1. În minutul 78, gazdele au reuşit să marcheze şi golul trei, prin Ioneşi. Cu şapte minute înainte de final, buzoienii au redus din diferenţă, printr-un gol spectaculos marcat de Nicu Creţu.

Scor final Rapid CFR Suceava – Gloria Buzău 3 – 2, adică rezultatul cu care gruparea din Crâng reuşise să câştige partida tur împotriva formaţiei sucevene.

În celelalte meciuri din play-out, s-au înregistrat rezultatele: Unirea Tărlungeni – Farul Constanţa 1 – 0 şi CF Brăila – Dunărea Galaţi 1 – 2. În urma acestei etape, pe primul loc în clasamentul play-out se află Unirea Tărlungeni, cu 30 de puncte, urmată de Gloria Buzău, cu 28 de puncte.

Etapa următoarea, a VIII-a din play-out, programată miercuri, de la ora 18, Gloria Buzău va juca pe teren propriu împoriva formaţiei CF Brăila.

Citeşte şi: Tânăr mort după ce maşina în care se afla a ajuns într-un canal de irigaţii