Gloria Buzău, eşec usturător pe teren propriu cu C.F. Brăila

0

Gloria Buzău a ajuns într-o situaţie complicată după ce, miercuri seară, la capătul unei evoluţii slabe, a pierdut, cu scorul de 0-2, meciul din play-out, disputat pe teren propriu împotriva echipei C.F. Brăila.

Pentru buzoieni, partida a început de fapt de la 0-1. Nici nu apucaseră să se aşeze bine în teren, şi deja se vedeau obligaţi să scoată mingea din poarta unde fusese trimisă de oaspeţi, în primul minut de joc, prin ex-buzoianul Câmpeanu. Cel de-al doilea gol al brăilenilor a fost marcat în prelungirile partidei, prin Dima. La finalul partidei, spectatorii prezenţi pe stadionul din Crâng i-au huiduit pe jucătorii Gloriei, reprosându-le evoluţia slabă.

O victorie extrem de preţioasă a formaţiei de la Malul Dunării, care o menţine în cursa pentru salvarea de la retrogradare, în timp Gloria Buzău îşi complică serios situaţia. În celelalte două meciuri ale etapei a VIII-a de play-out, Unirea Tărlungeni  a fost învinsă la Galaţi, cu scorul de 1-0, în timp ce Farul Constanţa a trecut de Rapid CFR Suceava, cu 4 - 1.

În urma acestor rezultate, în play-out, pe primul loc se află Unirea Tărlungeni, cu 30 de puncte, iar pe doi se află Gloria Buzău, cu 28 de puncte, la egalitate cu C.F. Brăila. Pe patru se află Rapid CFR Suceava, cu 26 de puncte.

Etapa următoare, Gloria Buzău va evolua pe terenul formaţiei Unirea Tărlungeni, partidă programată sâmbătă, de la ora 11.

Citeşte şi: Miting aviatic pe aerodromul de la Boboc