Eşec al Gloriei Buzău, în ultimul amical înainte de începerea capionatului

0
Arhivă
Arhivă

Înfrângere usturătoare pentru Gloria Buzău în ultimul amical înainte de startul noului sezon al ligii a doua la fotbal. Trupa lui Ion Viorel a pierdut cu 1-4 în faţa grupării CS Mioveni. Gruparea din Crâng va debuta în noul sezon sâmbătă, pe terenul celor de la Bucovina Pojorâta.

Gloria Buzău a suferit sâmbătă un eşec dur, la Ploieşti, pe Stadionul „Astra”, în faţa colegei de serie, CS Mioveni, în ultimul meci amical programat înaintea startului de campionat. După două reprize diametral opuse, fotbaliştii buzoieni au cedat cu scorul de 1-4. Lucrurile au mers bine pentru Gloria doar cât pe teren au fost titularii, adică jucătorii pe care antrenorul Ion Viorel îi are în vedere să îi folosească şi sâmbăta viitoare, la Pojorâta, în primul meci din noul campionat.

Argeşenii, conduşi de pe

bancă

de Claudiu Niculescu, au deschis scorul, însă Georgian Marcu a egalat din lovitură liberă până la pauză. La reluare, tehnicianul Ion Viorel a început să schimbe liniile, dar cei intraţi l-au dezamăgit total, CS Mioveni reuşind să mai puncteze de alte trei ori până la final.

Gloria a început partida de sâmbătă cu Sârbu, în poartă – Chivu, Vlaicu, Dăniţă şi Ghiţă, pe linia de fund, – Marcu, Iordache, Nini Popescu, Burlacu şi Danciu, la mijloc, iar Pălimaru, în atac. După pauză, au mai intrat Răduca, Bobe, Marin, Ghiviziu, Ghinea, Spătaru şi Alexandru Ioniţă.

Gloria Buzău va debuta în noul sezon al Ligii a doua sâmbătă, de la ora 11, pe terenul grupării sucevene Bucovina Pojorâta.