FOTO VIDEO Mii de spectatori la Râşnov. Maren Lundby din Norvegia a câştigat etapa din Cupa Mondială la Sărituri cu Schiurile

0

41 de sportive din 14 ţări au concurat astăzi în etapa de Cupa Mondială la Sărituri cu schiurile de la Râşnov. Mii de oameni au venit să asiste la competiţie.Maren Lundby din Norvegia s-a impus. Reprezentanta României, Dana Haralambie a terminat pe locul 24.

UPDATE 14.00. Norvegiana Maren Lundbya reuşit să o invingă pe lidera mondială Sara Takanashi. Maren Lundbya sărit în maşa a doua 99 de metri şi a obţinut un punctaj final de 259 de puncte. Pe locul al doilea s-a clasat Sara Takanashi cu o săritură de 98 de metri în manşa a a doua şi un punctaj total de 249,8 puncte. Podiumul a fost completat de o altă japoneză, Yuki Ito care a sărit 93,5 metri în manşa a doua şi a avut un punctaj de 238,5 puncte. Reprezentanta noastră Dana Haralambie a încheiat concursul cu o săritură de 84 demetri şi un punctaj final de 195,7 puncte. Dana s-a clasat pe locul 24.

Maren Lundby: „Am avut două sărituri bune şi am putut să lupt pentru primul loc şi sunt foarte fericită astăzi. Este mereu loc de mai bine. Săriturile se pot îmbunătăţi. Dar sunt fericită pentru săriturile mele de astăzi. Sper ca şi la competiţia de mâine să am sărituri bune şi să mă lupt pentru mâine“

Sara Takanashi: „Mă bucur să fiu aici. Am avut un rezultat bun,chiar dacă primasăritură nu a fost la fel debună ca şi adoua. Sunt mulţumită derezultat şi sper ca la competiţia de mâine să lupt din nou pentru victorie. Înantrenamente am sărit foarte bine şi mai am câteva lucruri de îmbunătăţit. Sper ca mâine să obţin un rezultat cât mai bun. Am amintiri foarte bune despre competiţiile dela Râşnov, respectiv cele 3 victorii şi un redord de trambulină,La aceste lucruri să voi gândi atunci când voi concura mâine“

Yuki Ito: „Antrenamentele mele de aici nu au fost foarte bune. Astăzi însă m-am concentrat şi am reuşit să obţin un rezultat bun. Pentru mâine îmi propun să sar cât mai bine“

La competiţie au fost prezenţi şi foarte mulţi fani japonezi care au venit să îşi vadă favoritele la lucru. Japonezii sunt recunoscuţi pentru faptul că îşi urmează sportivele la competiţiile din toate lumea. Ei călătoresc împreună cu familiile şi participă la toate etapele din Cupa Mondială. Cele două sportive din Japonia şi-au salutat fanii după festivitatea de premiere, au dat autografe şi le-au făcut cadou florile primite celor mai mici dintre fanii lor.

UPDATE 13.15. Prima manşă a competiţiei a fost câştigată de Maren Lundby cu o săritură de 97 de metri. Podiumul primei manşe a fost completat de liderul mondial Sara Takanashi cu o săritură de 93,5 metri şi Yuki Ito cu o săritură de 91 de de metri. Reprezentanta noastră Dana Haralambie a ocupat poziţia a 22 a cu o săritură de 83 demetri şi s-a calificat în manşa a doua. Diana Trâmbiţaş, cealaltă reprezentantă a României nu s-a calificat în manşa a doua unde vor evolua cele mai bune 30 de sportive. Ea a terminat prima manşă pe locul 39.

Mii de spectatori au venit astăzi la Râşnov pentru ale vedea pe cele mai bune săritoare din lume şi pentru a le încuraja pe reprezentantele noastre. Oamenii au umplut tribuna dedicată spectatorilor, iar cei care au vrut o vedere mai de la înălţime s-au aşezat pe dealurile din faţa trambulinelor.

La start sunt prezente cele mai bune sportive din lume, inclusiv cele din top 10 mondial. Principala favorită estejaponeza Sara Takanashi, care ar putea obţine astăzia 50 a victorie în cupa mondială. Este liderul mondial al sezonului şi a câştigat deja de trei ori cupa mondială (2013, 2014, 2016), în sezonul 2015 terminând pe locul al doilea. La Râşnov a câştigat trei dintre cele patru etape disputate până acum. Una a mai fost câştigată de austriaca Daniela Iraschko-Stolz, aflată şi ea în competiţie.

Şanse mari la victorie au şi o altă japoneză Yuki Ito aflată pe locul doi în clasamentul mondial, dar şi norvegiana Maren Lundby aflată pe locul al treilea înclasamentul mondial.

România este reprezentată în competiţie de Dana Haralambie (19 ani), singura româncă cu puncte în Cupa Mondială. Dana vrea să se claseze la Râşnov între primele 20 de concurente. Primul pas l-a făcut astăzi în sesiunea de antrenament când a fost pe locul 15 din 41 de concurente. A sărit doar în primele două runde de antrenament şi a avut sărituri de 88 şu 89,5 metri. În actualul sezon de cupă mondială etse pe locul 33.

Diana Trâmbiţaş are doar 16 ani, iar sâmbătă va participa în premieră la o etapă de Cupă Mondială. Vrea să se califice în manşa a doua printre cele mai bune de 30 de sportive. Astăzi la antrenamente a avut sărituri de 71m, 67 m şi 70 m. „ Este prentru prima dată când particip la o etapă de Cupa Mondială. Îmi doresc să reuşesc să intru în manşa a doua, să fiu printre primele 30 de concurente. Fac sărituri cu schiurile de 10 ani“, a spus Diana Trâmbiţaş.