Şoarecii invadează câmpurile brăilene. Agricultorii iau în calcul folosirea unor otrăvuri pentru uciderea rozătoarelor, vânătorii se opun cu vehemenţă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Rozătoarele încep să devină o problemă şi pe câmpurile brăilene   FOTO adevarul.ro
Rozătoarele încep să devină o problemă şi pe câmpurile brăilene   FOTO adevarul.ro

Agricultorii brăileni se tem de o invazie a şoarecilor de câmp similiară cu cea care a calamitat culturile în judeţe din Moldova dar şi din sudul ţării, cum ar fi Călăraşiul. Una dintre măsurile avute în vedere pentru combaterea rozătoarelor este folosirea unei substanţe importate din Ungaria – Redentinul. Asociaţiile vânătoreşti resping cu fermitate, însă, împrăştierea acestei otrăvi.

"Am observat, în ultima vreme, şi pe terenurile mele o prezenţă tot mai numeroasă a rozătoarelor. Sunt porţiuni unde a început să se cunoască faptul că populaţia de şoareci este mai mare decât de obicei. Sincer, mă îngrijorează acest fapt. Cunosc ce s-a întâmplat în judeţul Călăraşi, unde invazia de rozătoare a provocat pierderi foarte mari, şi sper că Brăila va fi ferită de o astfel de calamitate", a declarat pentru presa brăileană Marcel Cucu, fermier din zona comunei Viziru şi secretar general al Alianţei Naţionale a Agricultorilor.

Marcel Cucu spune că se va adresa conducerii Direcţiei Agricole Brăila pentru adoptarea rapidă a unor soluţii menite să stopeze din timp o posibilă invazie a rozătoarelor.

În urmă cu câteva zile, Traian Cişmaş, directorul Direcţiei Agricole, ne declara, însă, că în judeţul Brăila nu se constată o creştere necontrolată a populaţiei de rozătoare şi că nu este nevoie să se acţioneze cu substanţe de combatere. Asta în contextul în care, la nivel naţional, a izbucnit un adevărat scandal între agricultori şi reprezentanţii asociaţiilor de vânători.

marcel cucu

Agricultorul Marcel Cucu. FOTO Florentin Coman

La solicitarea agricultorilor, România a importat, din Ungaria, Redentinul, o substanţă destinată combaterii şoarecilor de câmp. În opinia vânătorilor, însă, aceasta este extrem de toxică, iar folosirea ei ar duce la decimarea nu doar a şoarecilor ci şi a altor specii sălbatice. "Chiar şi oamenii sunt în pericol, o cantitate de Redentinul cât o aspirină fiind suficientă pentru a omorî un adult", spun reprezentanţii asociaţiilor vânătoreşti, care au făcut un memoriu către Ministerul Agriculturii, pentru interzicerea folosirii acestei substanţe.

„De ce li s-ar da agricultorilor voie să folosească astfel de otrăvuri”

„Nu înţeleg de ce li s-ar da voie agricultorilor să utilizeze astfel de otrăvuri pentru combaterea şoarecilor, în contextul în care noi, ca administratori ai fondurilor de vânătoare, nu putem să luăm niciun fel de măsuri pentru combaterea unor dăunători precum şacalii, vulpile, câini sălbătoiciţi sau ciorile grive, specii care s-au înmulţit atât de mult încât provoacă decimarea căpriorilor sau a vânatului de talie mică, cum ar fi iepurii. Pentru agricultori se aplică o unitate de măsură, iar pentru vânători o altă unitate de măsură...”, ne-a declarat Laurenţiu Radu, directorul Asociaţiei Judeţene a Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi Brăila.

laurentiu radu

Laurenţiu Radu, directorul AJVPS Brăila


"Pe teritoriul judeţului Brăila nu se va folosi Redentinul, pentru că nu este cazul. S-au făcut evaluări în teren şi nu s-a constatat o invazie de rozătoare, cum a fost cazul în alte judeţe", a dat asigurări directorul Cişmaş.

În situaţia în care agricultorii încep să observe pe terenurile arabile o înmulţire a şoarecilor, aceştia ar putea să solicite tot mai insistent, însă, adoptarea unor măsuri radicale împotriva dăunătorilor. "Ceva trebuie făcut dar, bineînţeles, măsurile trebuie adoptate în funcţie de prevederile legilor în vigoare. Nu putem să afectăm vânatul, dar nici să lăsăm şoarecii să ne distrugă culturile. Dintre două rele va trebui să o alegem pe cea mai puţin rea", ne-a mai declarat agricultorul Marcel Cucu.

Acesta a ţinut să adauge că inclusiv în locuinţa sa din Viziru are probleme din ce în ce mai mari din cauza şoarecilor. "Lângă casa noastră se află un centru de depozitare a cerealelor. Vreau să vă zic că au început să ne intre şi în casă, nu numai în anexele gospodăreşti. S-au înmulţit extrem de mult, n-am mai văzut aşa ceva de foarte mult timp", a spus Cucu.

Citiţi şi

FOTO VIDEO Invazie de rozătoare în Dolj. Fermierii sunt disperaţi după ce şoarecii şi şobolanii au compromis recoltele

Brăila

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite