Dosar penal pentru ucidere din culpă în cazul fetiţei de trei zile care a murit după ce s-a înecat cu lapte
0
O anchetă penală ”in rem” a fost deschisă de IPJ Alba în cazul fetiţei în vârstă de doar trei zile care a decedat în noaptea de vineri spre sâmbătă după ce s-a înecat cu lapte.
Copilul a murit la secţia Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba Iulia, unde a fost adus de la domiciliu.
Potrivit reprezentanţilor unităţii medicale, o ambulanţă l-a preluat din Zlatna şi l-a adus de urgenţă la Spitalul Din Alba Iulia. Copilul se afla într-o stare foarte gravă şi a fost necesară intubarea acestuia de la preluare şi până când a ajuns la spital.
Ajuns pe secţia UPU bebeluşul a fost intubat şi ventilat. De asemenea s-au făcut demersuri pentru transferarea acestuia la maternitatea din Sibiu sau Târgu Mureş, însă potrivit reprezentaţilor instituţiei medicale acest lucru nu a mai fost posibil din cauza stării foarte grave a bebeluşului.
În cele din urmă, chiar dacă medicii au depus eforturi serioase pentru a-i salva viaţa, copilul a decedat.
”O pacientă, în vârstă de 3 zile, a fost adusă de ambulanţă în serviciul UPU la ora 18:36 pentru respiraţie dificilă afirmativ, apărută după alimentarea cu lapte. Starea bebeluşului a fost gravă din momentul sosirii în Unitatea de Primiri Urgenţe, fiind intubat şi ventilat mecanic. S-a luat legătura cu centrele universitare, iar cazul a fost acceptat de Spitalul Clinic Judeţean de Urgenta Târgu Mureş.
Deşi s-au oferit toate îngrijirile medicale de specialitate necesare, starea pacientei s-a degradat, suferind multiple stopuri cardio-respiratorii. La sosirea echipajului din judeţul Mureş starea pacientei era atât de gravă, încât nu a putut fi transportată. Decesul a fost declarat la ora 02:00”, au transmis într-un comunicat, reprezentaţii spitalului.