Sud-coreenii au construit un oraş întreg pentru testarea maşinilor fără şofer. Cum arată VIDEO

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Sud-coreenii au construit un oraş pentru testarea maşinilor fără şofer
Sud-coreenii au construit un oraş pentru testarea maşinilor fără şofer

Sud-coreenii au construit un oraş întreg pentru testarea maşinilor fără şofer, numit K-City, potrivit BuzzFeed News.

La doar 30 de kilometri de Seul, orăşelul K-City, cu o suprafaţă de aproximativ 32 de hectare, va găzdui un „loc de joacă“ pentru marile companii care activează în domeniul dezvoltării de tehnologie pentru maşinile fără şofer. 

Astfel, cele mai mari companii locale sud-coreene, cum ar fi Samsung, Hyundai sau Kia Motors, vor putea testa într-un mediu cât mai realistic tehnologiile pentru maşinile autonome, scrie gadget-talk.ro. 

O autostrada cu 4 benzi, sensuri giratorii, treceri de pietoni, tuneluri sau treceri la nivel cu calea ferată sunt câteva din tipurile de infrastructură puse la dispoziţie de K-City. 

Însă, sud-coreenii au luat în considerare şi gropile, astfel că nu au omis să creeze şi astfel de „obstacole“ pentru testarea cât mai eficientă a maşinilor fără şofer. De asemenea, există şi pietoni „falşi“. 

Orăşelul K-City se va deschide în întregime la sfârşitul lui 2018. Guvernul sud-coreean va permite comercializarea unor astfel de maşini autonome de nivel trei, în aproximativ trei ani.

Ca o comparaţie, o maşină autonomă de nivel trei înseamnă că maşina va putea efectua câteva sarcini, prezenţa unui şofer fiind obligatorie pentru a putea prelua controlul atunci când este cazul. O maşină fără şofer de nivel cinci înseamnă că nu necesită controlul şoferului, în timp ce maşina simplă din zilele noastre este de nivel zero.

Călătorii

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite