Traficant de arme prins în toiul nopţii de poliţie la Timişoara după o urmărire ca-n filme
0Poliţiştii au reuşit blocarea în trafic a unui autoturism al cărui şofer nu a oprit la semnalele unor agenţi. Maşina nu era înmatriculată, şoferul nu avea permis, iar pe bancheta din spate se aflau mai multe arme.
în timp patrulau pe Calea Torontalului din Timişoara un echipaj de poliţie rutieră a încercat să tragă pe dreapta un autoturism suspect, ce avea plăcuţe de înmatriculare provizorii diferite. Cum şoferul nu a dat niciun semn că are de gând să oprească la semnalele agenţilor, mai multe echipaje de poliţie au fost chemate în zonă pentru a opri maşina suspectă.
După câteva minute de urmăriri, şoferul a abandonat fuga, astfel că oamenii legii au stabilit că la volan se afla un tânăr de 28 de ani din localitatea Tomnatic, judeţul Timiş. "Din verificările efectuate, s-a stabilit că cel în cauză nu poseda permis de conducere de nici o categorie, iar autoturismul pe care-l conducea nu era înmatriculat în circulaţie, având aplicate numere false. În urma verificării autoturismului, în interiorul acestuia au fost găsite două arme cu aer comprimat, calibru 4,5 milimetri, fără a putea prezenta acte de provenienţă şi permis de port armă. Totodată, au mai fost găsite în autoturism şi mai multe scule electrice şi mecanice a caror provenienţă nu a putut să o justifice", a spus Marinela Hotico, ofiţer de presă al Poliţiei Timiş.
Principala bănuială a oamenilor legii este că tânărul urma să vândă armele. Acestea au fost predate poliţiştilor din cadrul Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase Timiş pentru continuarea cercetărilor. Şoferul s-a ales cu dosar penal.
Citeşte şi alte materiale scrise de jurnalistul Gerhald Ernst pe blogul acestuia!























































