Marcel Vela, la Timişoara: „Cred că este o datorie nobilă a fiecărui politician, indiferent de culoarea politică, să salveze viaţa”
0
Spitalul de Boli Infecţioase din Timişoara funcţionează la capacitate maximă. Din acest motiv, o parte dintre bolnavii care au ajuns la Infecţioase vor fi transferaţi spre spitalele de suport.
La Spitalul de Boli Infecţioase "Victor Babeş" nu mai sunt locuri în situaţia în care spitalul se ocupă şi de bolnavii cu alte afecţiuni. Dacă s-ar reveni la ce a fost în perioada stării de urgenţă, nu ar fi probleme, spune conducerea spitalului.Ministrul Marcel Vela, aflat sâmbătă la Timişoara, îi linişteşte pe oameni şi afirmă că statul este pregătit să ofere sprijin medical tuturor pacienţilor.
“Tehnic, nu doar în Timişoara, ci în toată ţara, există această organizare de a extinde capacitatea secţiilor de terapie intensivă prin mai multe metode: mobile, fixe, avem un plan de a extinde prin construcţii modulare secţii de terapie intensivă, în jurul spitalelor care se ocupă de acest domeniu. Dar este foarte importantă şi resursa umană, specialiştii. Şi nu în ultimul rând, se va proceda la transferul bolnavilor în alte spitale, pentru a fi trataţi eficient şi operativ. Niciun pacient nu rămâne pe dinafară, pentru că sistemul este în aşa fel construit încât un bolnav să fie tratat oriunde, în cel mai apropiat loc, de către specialişti”, a declarat Marcel Vela.
Ministrul Marcel Vela se bazează în continuare pe responsabilitatea românilor şi spune că, din fericire, majoritatea cetăţenilor respectă regulile.
“Eu mă bazez foarte mult pe responsabilitatea românilor, cei care nu respectă aceste reguli sunt destui de puţini. Aţi văzut şi în magazine şi pe stradă, majoritatea oamenilor respectă. Dreptul meu de a mă mişca, chiar dacă sunt bolnav este, după cum văd la unii politicieni, e mai important decât dreptul dumneavoastră de a vă proteja sănătatea. Eu pot, fără intenţie, evident, să mă plimb oriunde chiar dacă sunt pozitiv. Văd că dreptul meu de a mă mişca nu este analizat, întărit cu dreptul meu de a fi sănătos, de a nu fi îmbolnăvit. Cred că este o datorie nobilă a fiecărui politician, indiferent de culoarea politică, să salveze viaţa. Şi viaţa le bate toate teoriile şi filmele pe care le au unii în cap. Pentru că aşa cum vedeţi, astăzi sunt înregistrate un număr record de cazuri, au mai murit 21 de compatrioţi.
Timişul înregistrează cel mai mare număr de cazuri de infectare din ultima perioadă. În condiţiile în care săptâmânile trecute erau şase pacienţi în spital, acum sunt 70.
Citeşte şi:
93 de cazuri de COVID-19 la angajaţi fabricii Smithfield din Timişoara. Cu toţii sunt asimptomatici