Atletism. Cătălin Amuza, campion al României la masters, în proba de 1.500 m

0
Cătălin Amuza, atlet

Cătălin Amuza, atlet legitimat la Clubul Sportiv Târgovişte, a devenit la sfârşitul acestei săptămâni campion al României la masters. Acesta a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere la Campionatul Naţional în aer liber, în proba de 1 500 m, categoria M40.

La finalul cursei, acele ceasului s-au oprit la 4:39.84. Acesta reprezintă primul titlu naţional obţinut de sportivul clubului nostru în proba de 1 500 m.

Tot la acest Campionat Naţional, Cătălin Amuza a mai obţinut o medalie de argint şi una de bronz. Vicecampion al ţării a ajuns în proba de 5 000 m, la aceeaşi categorie de vârstă. Atletul veteran a intrat în posesia argintului după ce a terminat cursa cu timpul de 18:42.18.

În schimb, medalia de bronz a fost adjudecată în proba de 400 m, după ce a fost cronometrat cu 57.84.

Pentru sportivul CSM Târgovişte, argintul din cursa de 5.000  este prima medalie câştigată într-o astfel de probă.

Campionatul Naţional în aer liber, dedicat atleţilor veterani, a fost găzduit de municipiul Bucureşti, la sfârşitul acestei săptămâni.