Piteşti: Au alergat 3 kilometri pentru cartele telefonice cu 100 de minute gratuite

0

La ora 10.00 s-a dat startul în „ Cupa Lalelelor” la cross, competiţie la startul căreia s-au adunat peste 200 de persoane de toate vârstele.

De la copii, de 6 ani, până la veteranii trecuţi de 70 de ani. Toţi şi-au dat mâna în acestă dimineaţă în spirit de fair-play şi au plecat în cursa contracronometru de 3.000 de metri. Alergătorii au plecat în goană din Pădurea Trivale, iar primul care a ajuns la finiş, în faţa Primăriei Piteşti a fost Victor Grecu. La 23 de ani, piteşteanul a parcurs distanţa în aproape 4 minute şi a fost premiat cu o cupă, o diplomă şi o cartelă telefonică cu 100 de minute gretuite. „ Nu a fost uşor, dar nici foarte greu. Sunt fericit că am terminat cursa pe primul loc. E minunat să faci mişcare în aer liber” a spus marele câştigător al „ Cupei Lalelelor”. Toţi alergătorii a avut de câştigat, asta pentru că organizatorii cross-ului, Primăria Piteşti şi Direcţia Judeţeană pentru Sport Argeş, au oferit sim-uri cu 100 de minute gratuite tuturor participanţilor. Totodată, cel mai tânăr şi cel mai vârstnic concurent au primit premii speciale. Cupa din cristal a fost însă mult prea mare pentru micuţul Cristian Rizescu, care a avut nevoie de ajutorul fratelui său mai mare pentru a ridica trofeul pentru cel mai tânăr participant la cross. „Este pentru prima dată când alerg la un cross. La un moment dat mă pierdusem prim mulşime, dar am reuşit să ajung la finiş”, a spus Cristian Rizescu (6 ani). La polul opus, veteranul curselor de cross din Piteşti, Ioan Brânaru (76 de ani) s-a arătat bucuros că a mai bigat în maratonul vieţii încă 3 kilometri. „ O zi fără mişcare, este una ratată pentru mine. Nu mai ţin numărul cross-urilor la care al alergat şi nici nu ştiu când mă voi opri din cursă. Important este să fiu sănătos”, a spus Ioan Brânaru.