FOTO EXAMEN DE CAPACITATE 2014 BIHOR Subiecte uşoare la examenul de Limbă şi Literatură Maternă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Elevii sustin ca subiectele au fost accesibile
Elevii sustin ca subiectele au fost accesibile

A fost, din nou, o zi cu emoţii pentru elevii care susţin în această săptămână Evaluarea Naţională. Cea de-a doua probă de examen a fost cea la Limba şi Literatura Maternă.

Primele două probe de examen de la Evaluarea Naţională nu par să le fi dat mari bătăi de cap elevilor. Cel puţin asta susţin ei. După două ore de examen la Limba şi Literatura Maternă elevii au ieşit cu zâmbetul pe buze şi încrezători că vor lua o notă mare.

Şi de această dată, cei mai mulţi au considerat că subiectele au fost destul de uşoare, mai ales dacă s-au pregătit.

“A fost mult mai uşor ca la română”, a fost de părere Mihai, care a susţinut proba la limba şi literatura germană.

“A fost mai uşor ca la română. Am primit o poezie, exerciţii la gramatică, iar la subiectul trei un text despre un poet. A trebuit să-l analizăm şi să explicăm mijloacele artistice”, ne-a mărturisit Timeea care a susţinut examenul la Limba şi Literatura Mghiară.

De aceeaşi părere a fost şi colegul ei Mihai, care nu a reuşit să scape de emoţii nici de această dată.

“A fost uşor. Literatura a fost mai uşoară, poate gramatica a fost un pic mai grea. Emoţii am şi pentru proba de mâine”, a afirmat Mihai.

Dacă la prima probă a examenlui de capacitate elevii au fost însoţiţi de părinţi, de această dată cei mai mulţi au venit la examen neînsoţiţi.

În judeţul Bihor, la examenul de limba maternă s-au înscris 980 de elevi, dintre care 936 la limba maghiară, 27 la slovacă şi 17 la germană.

Evalaurea Naţională 2014 continuă miercuri, 25 iunie, cu proba scrisă la Matematică.

Oradea

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite