O mănăstire din județul Cluj a fost prădată. Hoții au furat mai multe obiecte prețioase
0Polițiștii clujeni au deschis un dosar penal după ce mai multe persoane au furat obiecte confecționate din metale prețioase dintr-o mănăstire din zona de munte a județului Cluj.
Mănăstirea Râșca Transilvană a fost călcată de hoți în perioada 12-13 decembrie. Polițiștii Secției 8 Poliție Rurală Huedin au fost sesizați vineri seara că persoane necunoscute ar fi sustras mai multe obiecte confecționate din metale prețioase, situate în proximitatea unei icoane din biserica Mănăstirii Râșca Transilvană.
„În cauză, sunt desfășurate cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat, în vederea identificării persoanelor bănuite, recuperării prejudiciului și dispunerii măsurilor legale ce se impun”, a transmis Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Cluj pentru ziarul Făclia de Cluj.
Mănăstirea este situată în zona Munţilor Apuseni, pe teritoriul administrativ al comunelor Rîșca și Călățele și în apropierea barajului de la Beliş-Fântânele. A fost înființată la data de 20 noiembrie 2002, ca urmare a inițiativei unui comitet de sprijin, precum și a preoților și a credincioșilor din zonă.
Proiectul bisericii mănăstirii are ca sursă de inspirație arhitectura religioasă specifică perioadei lui Ștefan cel Mare și Sfânt, respectiv stilul moldovenesc sau ștefanian.
Hramul principal al bisericii este „Sfânta Cuvioasă Parascheva”, iar hramul Paraclisului aflat la demisolul acesteia este „Adormirea Maicii Domnului”.