Trupele americane din Kuwait, in mars spre Irak

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Temutele bombardiere B-2, gata de atac Cea mai puternica nava de lupta a Marinei SUA - trimisa in Golf Bush ii cere premierului turc sa permita "de urgenta" americanilor sa foloseasca spatiul aerian al Turciei Paradoxal, administratia de la Washington se teme ca Saddam ar putea lansa primul atac

In timp ce la sediul ONU continua dezbaterile pentru gasirea unui compromis asupra unei noi rezolutii a Consiliului de Securitate, trupele americane stationate in Kuwait se indreapta spre frontiera cu Irakul, a anuntat, ieri, postul de televiziune britanic "Sky News". Armata americana incepuse inca de joi sa formeze convoaie militare la una dintre bazele aflate in nordul Kuwaitului, pentru a fi gata sa atace sudul Irakului. Concomitent, doua distrugatoare si trei submarine nucleare americane de atac au trecut prin Canalul Suez, indreptandu-se spre zona Golfului. Unul dintre cele doua distrugatoare, "USS Arleigh Burke", este considerat de Marina americana drept cea mai puternica nava de lupta. Pentagonul anuntase inca de joi ca va transfera intre zece si 15 nave si submarine dotate cu rachete de croaziera din Marea Mediterana in Marea Rosie, pentru a putea ataca Irakul. La randul lor, bombardierele B-2 au fost transferate, pentru prima oara, in noaptea de miercuri spre joi, de la baza lor din Missouri, a anuntat, sub protectia anonimatului, o sursa militara de la Washington. Intre timp, presa turca de ieri a anuntat ca presedintele american, George W. Bush, i-a cerut oficial premierului turc, Recep Tayyip Erdogan, deschiderea "de urgenta" a spatiului aerian al Turciei pentru un posibil razboi cu Irakul. Cererea americana i-a fost transmisa, joi, lui Erdogan, de catre ambasadorul Statelor Unite la Ankara. Liderul turc a declarat, insa, ca o decizie in aceasta privinta va reveni guvernului pe care il va forma si, de asemenea, va trebui aprobata de Parlament. La 1 martie, Parlamentul turc a respins o motiune care prevedea desfasurarea trupelor americane pe teritoriul Turciei. Potrivit unor surse oficiale de la Ankara, premierul Erdogan a amanat formarea noului sau guvern, in speranta ca Statele Unite se vor grabi sa atace Irakul, fara a mai astepta o decizie a Turciei in privinta desfasurarii militarilor americani pe teritoriul sau. Intre timp, surse din administratia de la Washington, citate de "ABC News", sustin ca oficialitatile americane sunt ingrijorate de posibilitatea ca Saddam Hussein sa lanseze primul atac, in momentul in care George W. Bush ar afirma in mod clar ca Statele Unite ar fi pe punctul de a declansa razboiul. Aceasta ingrijorare este provocata de o serie de rapoarte ale serviciilor de informatii, potrivit carora activitatile din desertul vestic irakian ar indica faptul ca in acest loc ar fi ascunse rachete Scud, ce ar avea capacitatea de a lovi Israelul. Aceste rachete ar putea fi dotate cu focoase chimice sau biologice. De asemenea, in apropierea frontierei kuwaitiene, acolo unde sunt amplasati 135.000 de soldati americani, irakienii au desfasurat baterii de artilerie, care au capacitatea de a lansa obuze umplute cu gaz toxic.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite