Aproape 44 tone de droguri - confiscate de politie
0* In locuinta din Capitala a unui traficant de droguri a fost gasit, in premiera in Romania, LSD, unul dintre cele mai puternice droguri sintetice
Politistii din cadrul Directiei Generale de Combatere a Crimei Organizate si Antidrog au confiscat, de la inceputul anului, aproape 44 de tone de droguri. Unul dintre cele mai puternice droguri sintetice, LSD, a fost descoperit, pentru prima data in Romania, in urma unei descinderi in locuinta unui traficant de droguri din Capitala. Ieri, in cadrul unei conferinte de presa, chestorul Mihai Stoica, seful DGCCOA, a declarat ca numarul infractiunilor de trafic si consum de droguri aproape s-a dublat, in acest an, fata de 2001. Astfel, au fost constatate 1.045 infractiuni, pentru care au fost cercetate peste 1.200 persoane. In aceasta perioada a crescut ingrijorator numarul traficantilor de droguri din randul elevilor sau studentilor, de la 71, depistati anul trecut, la 180 prinsi anul acesta. Peste 650 tineri si minori au fost cercetati in primele noua luni ale anului pentru trafic de stupefiante, aproape 300 cetateni straini fiind implicati in comiterea de astfel de fapte. In ultimele doua zile, politistii de la BCCOA Bucuresti au prins in flagrant sase traficanti de droguri, capturand zeci de doze de heroina si metadona. Mai mult, politistii condusi de comisarul Florentin Robescu, seful BCCOAB, au gasit in locuinta lui Teodor Andrei, zis "Tedi", din sectorul 1, sase fragmente de material textil impregnat cu LSD, un drog extrem de puternic, cu efect halucinogen. Drogul a fost intalnit pentru prima data in Romania. "Tedi", plecat, se pare, in Olanda, a fost dat in urmarire generala si in consemn la frontiera.























































