140 de cetăţeni străini au devenit, de ieri, români cu acte în regulă

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Jur să fiu devotat patriei şi poporului român, să apăr drepturile şi interesele naţionale, să respect Constituţia şi legile ţării", au promis ieri, în amfiteatrul Institutului Naţional

"Jur să fiu devotat patriei şi poporului român, să apăr drepturile şi interesele naţionale, să respect Constituţia şi legile ţării", au promis ieri, în amfiteatrul Institutului Naţional al Magistraturii, aproximativ 140 de cetăţeni străini, deveniţi români cu drepturi depline. Majoritatea sunt din Republica Moldova, dar printre cei care au primit certificatul de cetăţean român sunt şi iranieni, sirieni, libanezi şi chiar turci.

Cei mai mulţi sunt stabiliţi în ţara noastră de peste cinci ani. Unii au venit la studii şi au rămas aici, iar alţii s-au căsătorit cu cetăţeni români şi nu au dorit să îşi părăsească familia. Cetăţenia română le conferă acum mai multe drepturi, printre care cel de a se angaja şi de a profesa meseria pentru care au fost pregătiţi, dar şi libera trecere în ţările Uniunii Europene. În urmă cu o săptămână, alţi 150 de străini au primit cetăţenie română. (Valeria Cupă)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite