Vîntu şi Cezar, duşi la PICCJ pentru declaraţii, apoi la Judecătoria Sectorului 5 pentru judecarea propunerii de arestare | adevarul.ro

Vîntu şi Cezar, duşi la PICCJ pentru declaraţii, apoi la Judecătoria Sectorului 5 pentru judecarea propunerii de arestare

Publicat:
Ultima actualizare:
0

Sorin Ovidiu Vîntu şi Ion Ilie Cezar, arestaţi miercuri noapte pentru şantajarea managerului de la Realitatea, Sebastian Ghiţă, vor fi duşi joi la Parchetul instanţei supreme pentru a lua la cunoştinţă faptul că sunt inculpaţi şi pentru a da eventuale declaraţii în plus.

Cei doi au fost reţinuţi miercuri noaptea şi duşi în arestul Direcţiei Cercetări Penale. Vântu şi Cezar sunt urmăriţi penal din 19 aprilie de procurori ai Secţiei de urmărire penală şi criminalistică din Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, deoarece în perioada martie - aprilie 2011, patronul de la Realitatea i-a cerut lui Ghiţă 150.000 de euro, sub ameninţarea denunţării unilaterale a unui contract de consultanţă şi management.

"Actele de ameninţare şi constrângere au fost întreprinse de inculpatul Vîntu atât personal, cât şi prin intermediul inculpatului Cezar, care la rândul său urma să obţină un folos injust. Inculpatul Vîntu a recurs la ameninţări cu moartea la adresa părţii vătămate şi a familiei, de natură a induce acesteia temerea că se pot materializa, fapt ce l-a determinat să-şi ia măsuri de protecţie", potrivit procurorilor.

Sebastian Ghiţă, managerul Realitatea TV, a făcut publică înregistrarea unei discuţii din 2 aprilie avută cu Sorin Ovidiu Vîntu. Ascultă aici înregistrarea.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite