Raed Arafat, despre tragedia din Colectiv: „Este posibil să mai avem decese în rândul răniţilor spitalizaţi în ţară şi în străinătate ”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Raed Arafat, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, consideră că una din lecţiile învăţate în urma tragediei din Colectiv este aceea a unei relaţii „mult mai bine coordonate” cu organizaţiile neguvernamentale şi voluntarii. Aşa a declarat oficialul, invitat la emisiunea „După 20 de ani”, difuzată de PRO TV.

„Din intervenţie vom trage mai multe lecţii cu siguranţă de îmbunătăţire. Ce am învăţat din această intervenţie — până acum trebuie poate o relaţie de la început mult mai bine coordonată cu sectorul ONG şi sectorul oamenilor voluntari, care vor să se implice ca să ajungem într-adevăr să manageriem situaţia corect cu ei împreună”, a declarat Raed Arafat în cadrul emisiunii.

Acesta a mai precizat că va fi necesară implementarea unui birou de legătură cu voluntarii. „Al doilea lucru, nu neapărat învăţare, dar un lucru care sper să ajungem la el — ne trebuie foarte multă înţelepciune în modul în care privim, comentăm şi arătăm cu degetul înainte să avem datele complete şi sper ca, la un moment dat, să ajungem la această înţelepciune în anumite locuri”, a mai spus oficialul.

Arafat: „Coordonarea dintre ministere a fost foarte bună”

Referitor la coordonarea între ministere, Arafat a ţinut să precizeze că ea a fost una foarte bună. „Ministerele au lucrat împreună foarte bine, pentru că nu poţi să reproşezi nimic MApN sau MS cum am lucrat noi cu ei. Acesta este rolul celulei de criză: să aduci ministerele şi pe toţi la un loc”, a completat secretarul de stat în MAI.

Arafat a explicat şi că dacă o astfel de tragedie, ca cea din Clubul Colectiv, s-ar fi petrecut în urmă cu opt ani, nu ar fi fost posibilă mobilizarea unui număr atât de mare de ambulanţe. În consecinţă, a arătat Arafat, ţara noastră „e pregătită să reacţioneze la dezastre”.

„Dacă în 2007 se întâmpla ce s-a întâmplat acum la Colectiv nu ştiu dacă puteam să concentrăm mai mult de 10-15 ambulanţe la faţa locului cu echipamente cu tot, nu ştiu. Acum am reuşit să concentrăm 57 de ambulanţe plus maşinile de dezastre de multiple victime, Ambulanţa şi SMURD şi am păstrat şi un număr pentru oraş să funcţioneze mai departe. Normal că se poate mai bine, întotdeauna”, a completat specialistul.

„Este posibil să mai avem decese în rândul răniţilor”

În ceea ce priveşte starea răniţilor din incendiul Colectiv, Raed Arafat a precizat că încă există şanse să se înregistreze decese în rândul acestora.

„Noi încă avem pacienţi netransferabili, netransportabili, sunt pacienţi critici care, chiar dacă am fi dorit şi chiar dacă au locuri în alte ţări să îi ducem, nu sunt transferabili. Înseamnă că aceşti pacienţi pot să meargă către mai bine sau către mai rău. Asta înseamnă că încă, din păcate, nu putem să spunem că s-a terminat. Va începe perioada de complicaţii ale infecţiilor şi ale altor tipuri de complicaţii la unii pacienţi”, a declarat Arafat.

Potrivit acestuia, „este posibil să mai avem decese în rândul celor care sunt în ţară şi în rândul celor care sunt în afara României”. Secretarul de stat le-a recomandat celor care au fost la concertul Goodbye to Gravity în acea seară să meargă la un control medical. „Dacă nu ai nimic, dacă nu simţi nimic înseamnă că eşti ok, dacă ai vreo problemă şi simţi că este vreo problemă te duci la medici, te consultă, te vede. Este posibil o perioadă unii să manifeste anumite probleme cum ar fi să tuşească, să nu se simtă bine pulmonar, să aibă probleme, să facă mai uşor anumite infecţii, dar asta cert trebuie atunci consultat”, a mai explicat Arafat.

Totodată, în ceea ce priveşte recuperarea fizică şi psihică a răniţilor, ea va dura un an sau doi, a mai apreciat specialistul.

Evenimente

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite