Darius Vâlcov rămâne sub control judiciar

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fostul ministrul al Finanţelor Darius Vâlcov rămâne sub control judiciar. Aşa au decis magistraţii Curţii de Apel Bucureşti, potrivit Agerpres.

Vâlcov a fost obligat la plata sumei de 150 de lei reprezentând cheltuieli judiciare către stat.

Tribunalul Bucureşti a decis, pe 20 ianuarie, că măsura controlului judiciar faţă de Vâlcov, trimis în judecată pentru fapte de corupţie, este legală şi temeinică.

Vâlcov, fost ministru al Finanţelor şi fost primar al municipiului Slatina, este cercetat pentru fapte de corupţie în mai multe dosare privind infracţiuni din perioada în care era primar cât şi ulterior acelei perioade.

Darius Vâlcov este acuzat că, în calitate de primar al municipiului Slatina, a primit diferite sume de bani de la oameni de afaceri pentru derularea unor contracte între Primăria Slatina şi firmele deţinute de afacerişti. Contractele vizează reabilitarea termică a unor blocuri, reabilitarea centrului istoric al municipiului Slatina, extinderea şi reabilitarea reţelelor de apă şi canalizare în judeţul Olt, arată sursa citată.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite