Comandantul forţelor NATO din Kosovo şi-a pierdut răbdarea
Comandantul forţelor NATO din Kosovo, generalul Roland Kather, a avertizat ieri că "răbdarea are o limită" şi că situaţia se poate deteriora în provincie în cazul în care emisarii
Comandantul forţelor NATO din Kosovo, generalul Roland Kather, a avertizat ieri că "răbdarea are o limită" şi că situaţia se poate deteriora în provincie în cazul în care emisarii internaţionali nu reuşesc să-i convingă pe sârbi şi pe etnicii albanezi să cadă de acord asupra viitorului ei, relatează AP.
Generalul german, care are în subordine circa 16.000 de oameni, a afirmat că în acest moment situaţia din provincia cu circa două milioane de locuitori este calmă, dar "imprevizibilă". "Cu siguranţă situaţia se va deteriora după cele 120 de zile şi va trebui să facem tot posibilul pentru a o ţine sub control", e de părere generalul NATO. El a făcut referire la termenul de 120 de zile pe care şi l-au propus SUA, UE şi Rusia pentru a ieşi din impasul în care se află negocierile privind statutul final al provinciei sârbe, administrate din 1999 de NATO. Întârzierea înregistrată de reglementarea acestuia provoacă temeri privind o posibilă reluare a violenţelor, odată cu creşterea nemulţumirii în rândul etnicilor albanezi. Cele două părţi, sârbii şi albanezii, se vor întâlni pentru o nouă rundă de discuţii sub auspiciile emisarilor internaţionali la 30 august, la Viena.



















































