UPDATE Mihai Marinescu, locul 3 în antrenamente la Barcelona

0
Mihai Marinescu

Aflat pe locul 5 în clasamentul general al Formulei 2, Mihai Marinescu participă în acest weekend la ultima etapă din cadrul ediţiei 2011 a Campionatului Mondial. Pilotul braşovean a ocupat locul 10 în prima sesiune de teste desfăşurată astăzi pe circuitul din Barcelona. După amiază, el şi-a ameliorat timpul, terminând pe 3.

UPDATE. În sesiunea de după amiază, Mihai Marinescu a ocupat locul 3, la 0,638 secunde de germanul Tobias Hegewald (1:38,333). Pe locul 2 a venit Mirko Bartolotti, care nu mai poate pierde titlul mondial.

Mâine dimineaţă, între orele 11.25 şi 11.55, se vor desfăşura calificările pentru prima cursă.

Marinescu a obţinut un timp inferior cu 2,608 secunde faţă de cel obţinut de ibericul Miki Monras (2:02,568). Braşoveanul se luptă cu acesta şi cu Ramon Pineiro pentru a ocupa locul 3 în clasamentul final al CM de Formula 2, cel care asigură şi participarea la o sesiune de teste cu monopostul F1 al echipei Williams.

Titlul mondial a fost cucerit deja de italianul Mirko Bartolotti, care a acumulat 266 de puncte şi nu mai poate fi depăşit de următorii clasaţi: Christopher Zanella (181p), Ramon Pineiro (152p), Miki Monras (123p) şi Tobias Hegewald (109p).

La o cursă de F2 se acordă următorul punctaj: locul 1 - 25 puncte, 2 - 18p, 3 - 15p, 4 - 12p, 5 - 10p, 6 - 8p, 7 - 6p, 8 - 4p, 9 - 2p, 10 - 1p.
Pe circuitul de lângă Barcelona se vor desfăşura două curse, mâine (15.25) şi duminică (14.55). Evoluţia lui Mihai Marinescu va putea fi urmărită la Sport.ro.

În sesiunile de ieri, Mihai Marinescu a ocupat următoarele locuri: S1 - 7 (la 1,512 secunde de Monras Miki / 1;38,279), S2 - 5 (la 1,177 secunde de Miki Moraes / 1;39,593), S3 - 8 (la 3,128 secunde de Miki Moraes / 2;05,629), S4 - 13 (la 3,727 secunde de Mirko Bartolotti / 2:03,659).