Ungur, Cârstea şi Dulgheru au jucat astăzi: două victorii şi un eşec e bilanţul românilor la Istanbul, Praga şi Rabat

0

Săptămâna a început în forţă, cu mai multe turnee de tenis în toate colţurile lumii. Pentru sportivii din România, ziua s-a încheiat cu un bilanţ pozitiv.

La Istanbul, în turul I, Adrian Ungur (194 ATP) a trecut de Filip Krajinovici (Serbia, 110 ATP), scor 6-3, 6-3. Meciul a durat o oră şi 30 de minute. În următoarea rundă, Ungur îl va întâlni pe Grigor Dimitrov (Bulgaria, 29 ATP). Meciul va avea loc miercuri.

În calificările de la Praga, Sorana Cârstea (131 WTA) a învins-o pe Amandine Hesse (Franţa, 160 WTA), scor 7-6, 4-6, 6-2. Partida a durat două ore şi 11 minute. În turul I, Cârstea o va întâlni pe Samantha Stosur (Australia, 25 WTA).

În turul I, la Rabat, Alexandra Dulgheru (98 WTA) a fost învinsă de Ekaterina Makarova (Rusia, 30 WTA), scor 4-6, 2-6. Meciul a durat o oră şi 37 de minute. Dulgheru va primi un punct WTA şi 1.925 de dolari pentru prezenţa pe tabloul principal.