Se ştiu deja toate semifinalistele Cupei Confederaţiilor din Rusia

0
Cupa Confederaţiilor

Meciurile de duminică au consfinţit încheierea fazei grupelor de la Cupa Confederaţiilor din Rusia. În urma rezultatelor înregistrate au fost stabilite toate semifinalistele competiţiei.

Echipele naţionale ale Germaniei şi statului Chile s-au calificat în semifinalele Cupei Confederaţiilor, după rezultatele înregistrate, duminică, în faţa reprezentativelor Camerunului şi Australiei, în ultima etapă a Grupei B a competiţiei.

Germania a trecut, la Soci, cu scorul de 3-1, de Camerun. Golurile învingătorilor au fost marcate de Demirbay '48 şi Werner '66, '81, în timp ce pentru camerunezi a înscris Aboubakar, în minutul 78, a relatat News.ro. Africanii au jucat în inferioritate numerică din minutul 64, după eliminarea lui Mabouka. Chile a terminat la egalitate cu Australia, la Moscova, scor 1-1. Australienii au deschis scorul prin Troisi, în minutul 42, chilienii reuşind egalarea prin Rodriguez, în minutul 67. Clasamentul final al Grupei B este următorul: 1. Germania - 7 puncte, 2. Chile - 5 puncte, 3. Australia - 2 puncte, 4. Camerun - 1 punct. Programul semifinalelor este: Portugalia - Chile (28 iunie) şi Germania - Mexic (29 iunie).