România, debut catastrofal, la Wimbledon: Monica Niculescu, zdrobită de o favorită la trofeu

0
Monica Niculescu

După trei meciuri entuziasmante în calificări, câştigate în minimum de seturi de fiecare dată, Monica Niculescu (33 de ani, 191 WTA) a părăsit Grand Slam-ul londonez, în mare grabă.

Cristian Tudor Popescu pare că n-a greşit, atunci când a făcut o previziune sumbră pentru româncele aflate pe tabloul principal, la Wimbledon 2021!

Prima partidă disputată de o sportivă de la noi confirmă, din păcate, ce a spus CTP. Cu o precizare importantă: dintre cele şase românce aflate pe tabloul principal, aveam cele mai mici aşteptări de la Monica Niculescu. Pentru că aceasta a întâlnit-o pe Aryna Sabalenka (Belarus, 4 WTA), a doua favorită la câştigarea probei feminine.

Iar Sabalenka a făcut o demonstraţie de forţă, în turul I. După două game-uri mai strânse, ambele câştigate de sportiva din Belarus, Niculescu a mai luat fix două puncte, în următoarele trei game-uri! La 5-0 pentru Sabalenka, căptianul României a reuşit să puncteze şi ea pe tabelă, 5-1, însă a cedat setul, scor 1-6, în doar 29 de minute.

În actul secund, game-urile s-au mai lungit un pic, dar tot Sabalenka le-a câştigat, ajungând la 3-0. Aryna şi-a adujecat calificarea în turul II, scor 6-1, 6-4.  Partida a durat o oră şi 15 minute.

În următoarea fază, sportiva din Belarus va juca fie cu Danielle Lao (SUA, 238 WTA), fie cu Katie Boulter (UK, 217 WTA).

56.000 de euro va primi Monica Niculescu pentru prezenţa pe tabloul principal de la Wimbledon 2021.