Încă o zi fără medalii. Andreea Arsine, locul 45, Ana Rodean, locul 50 şi veterana Claudia Ştef, locul 57 la 20 km marş

0

Încă o zi neagră pentru atletismul românesc. Andreea Arsine s-a clasat pe locul 45 în proba de 20 kilometri marş, Ana Rodean a încheiat pe locul 50 şi Claudia Ştef pe 57, la Rio de Janeiro.

Andreea Arsine a încheiat cursa de 20 de kilometric cu timpul de 1:38.16 ore (locul 45),  Ana Veronica Rodean a fost a 50-a (1:38.42), iar Claudia Ştef a 57-a (1:41.47).

Medalia de aur a fost câştigată de Hong Liu (China, 1:28.35 ore), iar pe podium au mai urcat Maria Guadalupe Gonzalez (Mexic, 1:28.37) şi Xiuzhi Lu (China, 1:28.42).

În competiţie au mai rămas atleţii tricolori Marius Ionescu, Nicolae Soare (la maraton), respectiv Sanda Belgyan, Anamaria Ioniţă, Andrea Mikloş şi Adelina Pastor (ştafeta de 4×400 m).