Halep irezistibilă: Simona e în optimile French Open. Urmează o adversară în faţa căreia a pierdut mereu pe zgură

0
Simona Halep

Simona Halep (4 WTA) a făcut cel mai bun meci de al ei, la Paris. Contra lui Kasatkina (Rusia, 28 WTA), românca a fost fenomenală în primul set şi de o tărie mentală fantastică în setul doi, atunci când a salvat patru mingi de set.

Simona Halep a fost, pur şi simplu, într-o formă devastatoare în primul set al întâlnirii cu Daria Kasatkina (Rusia, 28 WTA) în care a început cu un break şi s-a impus cu 6-0, după 28 de minute.

Setul doi a început cu un game adjudecat de Kasatkina pe serviciul ei, dar Halep nu numai că a egalat, dar a şi realizat break-ul pentru 2-1. Românca s-a distanţat apoi la 3-1, moment în care, probabil, a intervenit şi relaxarea. Astfel, după un game de mare luptă în care Halep a avut şi minge de break, Kasatkina şi-a făcut, totuşi, serviciul şi s-a apropiat la 3-2. Apoi, rusoaica a prins curaj şi chiar a făcut break pentru 3-3. Game-ul următor a fost câştigat tot de Kasatkina care a trecut pentru prima dată în frunte: 4-3. Aflată pe val, rusoaica a luat al patrulea game consecutiv printr-un nou break pentru 5-3!

Rusoaica a servit pentru câştigarea setului, Halep a ajuns la două mingi de re-break, însă le-a ratat pe ambele. Apoi, i-a venit rândul lui Kasatkina să rateze o minge de set. Simona a avut o altă minge de re-break, iar de această dată n-a mai ratat: 5-4. Kasatkina s-a dus la 40-15 pe serviciul Simonei în game-ul următor şi a mai avut alte două mingi de set. Din nou, Halep le-a apărat pe ambele! Kasatkina a ajuns apoi la al patrulea minge de set şi, iarăşi, Halep a rezistat. Cu moralul ridicat, Simona şi-a făcut, într-un final serviciul şi a egalat: 5-5.

A fost, probabil, momentul psihologic al setului, fiindcă, imediat, Halep s-a dus la 40-0 pe serviciul adversarei şi a făcut break: 6-5. Game-ul următor a adus victoria lui Halep care a încheiat partida după o oră şi 19 minute.

CITEŞTE ŞI:

*Halep, explicaţii echilibrate: ce a mulţumit-o în meciul cu Kasatkina şi de ce a scăzut în setul doi

Halep o va întâlni în optimi pe Suarez Navarro (Spania, 23 WTA). Aceasta a trecut, astăzi, de Elena Vesnina (Rusia, 15 WTA), 6-4, 6-4. Halep şi Suarez Navarro s-au duelat de 12 ori până acum, iar scorul e 6-6. Un amănunt important însă: Halep a pierdut toate cele cinci întâlniri disputate pe zgură!

*2016 (US Open, hard): 6-2, 7-5 Halep

*2015 (Roma, zgură): 2-6, 6-3, 7-5 Suarez Navarro

*2015 (Indian Wells, hard): 5-7, 6-1, 6-1 Halep

*2014 (Roma, zgură): Victorie Suarez Navarro prin neprezentare

*2013 (New Haven, hard): 3-6, 6-4, 6-1 Halep

*2013 (ţS-Hertogenbosch, iarbă): 6-3, 6-2 Halep

*2013 (French Open, zgură): 3-6, 6-2, 6-2 Suarez Navarro

*2012 (Tokio, hard): 6-2, 6-3 Halep