FOTO Paços - Pandurii: 1-1. Gorjenii „smulg“ primul punct în Grupa E, din Europa League

0

Pandurii Târgu-Jiu a disputat joi cea de-a doua etapă a Grupei E din Europa League, gorjenii terminând la egalitate (1-1), în deplasare cu Paços Ferreira.

Pandurii Târgu Jiu a început în forţă meciul din Portugalia, cu Paços Ferreira, Momilovici deschizând scorul încă din minutul 5. Gorjenii au intrat la pauză cu avantaj, însă la debutul celei de-a doua reprize a fost reuşită egalarea, prin Rui Miguel (48').

Formaţia lui Cristi Pustai bifează, astfel, primul punct din Grupa E Europa League. Ambele grupări au fost învinse în prima etapă, Pandurii de Dnepr (0-1), iar Paços a pierdut, în deplasare, cu Fiorentina (3-0).

FLUIER FINAL! Paços - Pandurii: 0-1. (Momilovici 5', Rui Miguel 48')

Min. 90 Arbitrul indică trei minute de prelungire pentru această partidă.

Min. 80 Gazdele efectuează ultima schimbare: iese Rui Miguel, intră Oliveira.

Min. 79 Buleică execută excelent, dar Filipe reuşeşte să salveze în ultimul moment.

Min. 76 Valente este penalizat cu un cartonaş galben, după o fault dur. Pandurii execută o lovitură liberă, Erico şutează periculos, dar scorul rămâne deocamdată egal.

Min. 74 Şi portughezii fac o modificare: iese Manuel Jose, intră Ribeiro.

Min. 73 Pustai efectuează a doua schimbare: iese Matulevicius, intră Dos Santos.

Min. 70 Rui Miguel încearcă un voleu dintr-o poziţie dificilă, dar mingea trece mult pe deasupra porţii.

Min. 65 Mingote intervine salvator la un şut executat de portughezi. Scorul rămâne 1-1.

Min. 64 Apare prima modificare şi la portughezi: iese Caetano, intră Huarto.

Min. 59 Prima schimbare efectuată de Pustai. Iese Eric, intră Distefano.

Min. 52 Eric acuză dureri la spate, după un presupus contact cu unul dintre fotbaliştii portughezi. Jucătorul îşi reia locul în teren.

Min. 48 GOL! Rui Miguel egalează. Paços - Pandurii: 1-1.

Min. 45 A început a doua repriză.

Min. 45+1 PAUZĂ. Paços - Pandurii: 0-1. (Momilovici 5')

Min. 39 Breeveld trece pe lângă majorarea scorului, după ce şutează pe lângă poarta apărată de Felipe.

Min. 36 Eric execută un corner, mingea este respinsă de Bebe, jucătorul gorjenilor recuperează, însă portugezii reuşesc să se lanseze pe contraatac.

Min. 35 Lovitură liberă executată de Eric, însă mingea trece mult pe lângă poarta lui Filipe.

Min. 26 Rui Miguel trece pe lângă egalare, şutând peste poarta lui Mingote.

Min. 21 Paços execută un corner, prin Manuel Jose, dar mingea este îndepărtată din zona periculoasă a gorjenilor.

Min. 19 Bebe şutează din întoarcere, peste poartă. Gorjenii rămân în avantaj.

Min. 17 Ciucur ajunge în careul lui Filipe, dar este blocat de portughezi.

Min. 15 Lovitură liberă pentru Paços. Trage Manuel Jose, respinge în corner Mignote.

Min. 11 Ocazie uriaşă a gazdelor, când mingea şutată de Caetano este trimisă puţin pe lângă poarta lui Mingote.

Min. 5 GOL! Momcilovici deschide scorul printr-o fază fixă. Paços - Pandurii: 0-1.

Min. 4 Stadionul de aproximativ 30.000 de locuri este aproape gol, încât de aud indicaţiile de la marginea terenului.

Min. 3 Paços primeşte o lovitură liberă, după un fault comis de Erico. Mingea este îndepartătă de careul lui Mingote.