Emma Răducanu, bilanţ groaznic: Ce contraperformanţă a bifat în patru turnee de după US Open

0
Raducanu

Ultima mare favorită care a părăsit turneul de la Indian Wells a fost Emma Răducanu (Marea Britanie, 19 ani, 13 WTA).

În noaptea de duminică spre luni, ea a fost învinsă de Petra Martic (79 WTA), scor 7-6, 4-6, 5-7, după un meci de două ore şi 49 de minute.

Eşecul a adâncit criza prin care trece Emma Răducanu după câştigarea US Open 2021. Pentru că de atunci, în 11 apariţii pe teren, britanica a adunat 4 victorii şi 7 înfrângeri!

Mai mult, în patru turnee, la Indian Wells 2021, Linz 2021, Sydney 2022 şi Guadalajara 2022, Răducanu a părăsit competiţia după primul meci disputat!

De fapt, cel mai bun rezultat al Emmei după câştigarea US Open a venit, la Cluj, la Transylvania Open, unde a atins faza sferturilor. Vorbim însă despre o competiţie mică, de categoria WTA 250.