Când locul 3 e peste locul 1: Ce arată calificarea Ucrainei în sferturile Euro 2020

0
Artem Dovbyk (dreapta) a trimis Ucraina în sferturi prin golul său decisiv

După ce a făcut furori, ca jucător, Andriy Şevcenko scrie acum istorie pentru fotbalul ucrainean din postura de selecţioner.

Fotbalul e un joc imprevizibil! Încă o dovadă: Ucraina a terminat pe locul 3 în grupa C, după Olanda şi Austria, dar rămâne în competiţie, pe când colegele ei de grupă sunt deja eliminate. Iar echipa pregătită de legendarul Şevcenko scrie istorie la Euro 2020, după cum se poate vedea mai jos.

*Artem Dovbyk a marcat golul calificării în sferturi, după 120 de minute şi 36 de secunde. Şi a ajuns pe locul 2, în ierarhia celor mai dramatice reuşite venite pe finalul meciurilor de la Euro. Pe primul loc rămâne golul turcului Semih Sentürk (121 de minute şi o secundă), în poarta Croaţiei, în sferturile Euro 2008. Atunci însă, Sentürk a punctat pentru 1-1, trimiţând meciul la loviturile de departajare. Pe când reuşita lui Dovbyk a calificat Ucraina în sferturi.

*Ucraina a atins sferturile unui turneu major pentru a doua oară în istorie. A mers la fel de departe şi la Mondialul din 2006.

*Ucraina are opt goluri înscrise, în cele trei participări de până acum la Campionatele Europene (2012, 2016, 2020). Andriy Yarmolenko a contribuit la cinci dintre ele: a punctat de două ori şi a oferit trei pase decisive.