Adrian Ungur s-a calificat în optimile de finală ale turneului challenger de la Roma

0

Tenismanul român Adrian Ungur s-a calificat, marţi seară, în optimile de finală ale turneului challenger de la Roma, dotat cu premii totale de 42.500 euro, după ce l-a învins pe al treilea favorit, cehul Radek Stepanek, cu 6-3, 6-7 (4), 7-6 (3).

Ungur (30 ani), locul 193 în clasamentul ATP, a obţinut victoria în urma unui meci de trei ore şi 16 minute, în faţa experimentatului Stepanek, în vârstă de 36 de ani, care ocupă locul 115 în lume.

Stepanek a câştigat primele două meciuri directe cu Ungur, în 2011 în barajul pentru Grupa Mondială a Cupei Davis, cu 6-0, 6-2, 6-3, şi în 2013 în sferturi la Mons, cu 7-6 (5), 6-4.

Ungur şi-a asigurat un cec de 730 de euro şi 8 puncte ATP. În optimi, Ungur îl va înfrunta pe argentinianul Pedro Cachin (243 ATP), venit din calificări, jucător care a trecut de rusul Karen Haceanov, cu 1-6, 6-2, 6-2 în primul tur.

În proba de dublu de la Roma, perechea Patrick Grigoriu/Costin Pavăl a învins, în runda inaugurală, cu scorul de 6-3, 6-2, după o oră şi cinci minute, cuplul italian Marco Cecchinato/Matteo Viola.