Zi mare pentru sportul românesc: CSM Bucureşti a câştigat Challenge Cup la volei. Ce înseamnă triumful fetelor

0

O echipă care e nevoită să-şi joace meciurile de pe teren propriu în sala unui mall s-a impus într-o competiţie europeană de anvergură.

CSM Bucureşti a învins Trabzon Idman Ocagi (Turcia) în ultimul act al Cupei Challenge, a treia ca valoare în voleiul feminin, după Liga Campionilor şi CEV Cup.

„Tigroaicele“ s-au impus, în tur, la Bucureşti cu cu 3-1 (20-25, 25-16, 25-16, 25-15), iar astăzi, în Turcia, aveau nevoie să câştige două seturi pentru a cuceri trofeul. Ceea ce au şi făcut, după primele două seturi ale întâlnirii, adjudecate cu 25-13 şi 25-23.

Până la urmă, CSM Bucureşti a câştigat şi returul cu 3-1, scor final 25-13, 25-23, 20-25, 25-20 pentru jucătoarele noastre.

Voleiul românesc cucerise ultima medalie în 1974, atunci când Dinamo a luat bronzul în Cupa Cupelor, dar la masculin.