Viitorul bate în Bănie, 2-1, şi va juca în Europa. Univ. Craiova depinde de deznodământul finalei Cupei României

0
Ianis

Conduşi la pauză cu 1-0, puştii lui Gică Hagi au reuşit să întoarcă rezultatul, termină campionatul pe locul 3 şi vor juca sezonul viitor în preliminariile cupelor europene

Înaintea meciului, pentru a fi sigure că vor participa în Europa în sezonul viitor, gazdele aveau doar varianta victoriei, în timp ce oaspeţilor le era suficientă şi varianta rezultatului egal.

Craiova a început în forţă meciul şi a deschis repede scorul, minutul 16, prin Martic. Fundaşul gazdelor a trecut printre apărătorii Viitorului ca printre jaloane li a înscris cu un şut din apropriere printre picioarele portarului.

Viitorul a egalat în minutul 70, în urma unui autogol spectaculos al lui Mihăilă, iar 3 minute mai târziu Ferreira a primit direct catonaşul roşu pentru un fault golănesc asupra lui Cojocaru. Oaspeţii au dat lovitura de graţie în minutele de prelungire prin Drăguş.

În urma acestui rezultat, pentru a participa în preliminariile Europa League, Universitatea Craiova are nevoie ca Viitorul să câştige finala Cupei României cu Astra, programată sâmbăta viitoare, la Ploieşti.

U Craiova: Pigliacelli - Martic, Ferreira, Acka, Bancu - Mateiu, Fedele, Cicaldau - Barbut, Andrei Cristea, Mihaila. Antrenor: Corneliu Papura.

FC Viitorul: Cojocaru - Boboc, Tiru, Ghita, De Nooijer - Houri, Baluta, Vina - Ianis Hagi, Rivaldinho, Dragus. Antrenor: Gheorghe Hagi