VIDEO / E admirat de 1,3 miliarde de oameni în Asia, dar e ignorat la el acasă! El e românul căruia România nu-i dă nicio şansă

0

Trăim într-o ţară în care nu prea contează cât de bun eşti în ceea ce faci, ci cântăreşte decisiv cu cine te pui bine. E un motiv pentru care mulţi dintre românii care n-au reuşit aici, au ajuns foarte apreciaţi în străinătate. „Adevărul" prezintă un astfel de caz.

Cristian Dănălache e definiţia termenului „antivedetă". N-are tatuaje, n-a apărut în reviste şi ziare tabloide la braţ cu Cruduţă sau cu Bianca, n-a jucat la Steaua şi nici nu conduce vreo super-maşină SF.

În schimb, Dănălache joacă fotbal şi o face destul de bine.

În România, a câştigat un campionat cu Unirea Urziceni, dar, după desfiinţarea echipei, niciun club din Liga I nu l-a băgat în seamă. Aşa că a plecat în lume pentru a primi recunoştinţa de care n-a avut parte la el acasă.

Joacă la Unirea Urziceni în China!

În prima ligă chineză, acolo unde în ultima perioadă se plătesc cele mai mari salarii din lume, Jiangsu Sainty e ceea ce a fost Unirea Urziceni pentru campionatul românesc. Adică o formaţie mică, care a uimit o ţară întreagă.

Inima acestui club e Cristian Dănălache.

Duminică, românul de 30 de ani a reuşit o „dublă" specială pentru Jiangsu Sainty.

Erou într-un meci de infarct

În partida de pe teren propriu cu Dalian Aerbin, Dănălache a fost din nou omul meciului.

A iniţial acţiunea din care echipa sa a deschis scorul, apoi a punctat pentru 2-0 la pauză. În partea secundă însă, vedetele oaspeţilor, Rochemback (fost la Barcelona) şi Utaka au contribuit la restabilirea egalităţii.

Numai că, în prelungiri, acelaşi Dănălache a ieşit la rampă. A obţinut penalty-ul pe care apoi l-a transformat pentru o victorie importantă: 3-2.

VEZI GOLURILE LUI DĂNĂLACHE

A trecut peste Lippi

Cu patru etape înainte de finalul campionatului, Jiangsu Sainty, o echipă venită din nicăieri, se află pe primul loc, la egalitate de puncte cu miliardarii de la Guangzhou Evergrande, pregătiţi de celebrul Marcello Lippi.

Ambele formaţii au adunat 51 de puncte după 26 de etape, însă Jiangsu Sainty are, deocamdată, un golaveraj superior.

Cifrele sale sunt incredibile

Cu „dubla" de duminică, Dănălache şi-a consolidat poziţia în top-ul celor mai buni marcatori din prima ligă chineză.

Românul e pe primul loc, iar în spatele său se află nume precum Anelka, Drogba, Kanoute, Barrios sau Aiyegbeni.

Cifrele atacantului de 30 de ani sunt de-a dreptul impresionante:

* Jiangsu Sainty are 47 de goluri în campionat. 23 dintre ele au fost marcate de Dănălache.

*Românul a înscris 15 goluri pentru Jiangsu Sainty în ultimele 12 etape.

*Dănălache şi-a trecut până acum în cont patru „duble" şi două hattrick-uri.

*Cinci dintre golurile sale au venit de la 11 metri.

*Fostul vârf al Unirii e într-o formă fizică de invidiat: are şase goluri înscrise în ultimele zece minute ale meciurilor.