Surpriză uriaşă, la Roma: Naomi Osaka, trimisă acasă, după o înfrângere categorică

0
Osaka

Zgura rămâne suprafaţa în care japoneza de 23 de ani se chinuieşte teribil, după cum s-a văzut şi acum, la Italian Open.

Naomi Osaka (2 WTA) a devenit prima jucătoare din Top 10 învinsă, la Roma!

Până la eşecul japonezei, Belinda Bencic (11 WTA) era sportiva cu cel mai bun clasament, eliminată la Italian Open. Bencic a pierdut, ieri, în turul I, cu Mladenovici (53 WTA), scor 3-6, 4-6.

Astăzi, în sesiunea de dimineaţă, a venit un alt rezultat-bombă: Osaka a fost învinsă, în minimum de seturi, de americanca Jessica Pegula (31 WTA), scor 6-7, 2-6. Eliminarea japonezei a fost cu atât mai suprinzătoare, cu cât ea a început bine partida, având 3-0 în primul set! Apoi însă, Pegula, sfertfinalistă la Australian Open 2021, a reuşit să întoarcă scorul pentru a obţine, ulterior, o victorie uriaşă.

În optimi, Pegula o va întâlni pe Alexandrova (33 WTA).

Revenind la Naomi Osaka, aceasta a încheiat pregătirile pentru French Open 2021 (30 mai - 13 iunie) cu un bilanţ dezolant: o victorie, două înfrângeri pe zgură, în acest sezon! Şi la Madrid, Osaka a dezamăgit: a învins-o pe Misaki Doi (82 WTA), scor 7-5, 6-2, după care a cedat în duelul cu Karolina Muchova (20 WTA), scor 4-6, 6-3, 1-6.

La French Open, Osaka n-a depăşit niciodată turul III, fază pe care a atins-o, în trei rânduri: 2016, 2018 şi 2019.

CITEŞTE ŞI:

Favoritele cad pe capete, la Roma: Kvitova, eliminată de jucătoarea de pe locul 113 WTA!