Succese pe linie ale româncelor la US Open! Patru jucătoare sunt la o victorie de tabloul principal

0
Buzarnescu

Mihaela Buzărnescu, Monica Niculescu, Jaqueline Cristian şi Gabriela Ruse s-au calificat, joi, în turul trei al calificărilor ultimului turneu de Grand Slam al anului.

Buzărnescu (154 WTA) a trecut în turul doi de Jule Niemeier, (Germania, 146 WTA), scor 6-3, 4-6, 6-0, şi va juca pentru un loc pe tabloul principal cu americanca Jamie Loeb, locul 194 mondial.

Niculescu, locul 216 WTA, a trecut în turrul doi de Samantha Murray Sharan (Marea Britanie, 263 WTA), scor 6-4, 3-6, 6-3.

Jaqueline Cristian, locul 142 WTA, a învins-o pe Francesca Jones (Marea Britanie, 170 WTA), scor 6-4, 6-4, iar Gabriela Ruse, locul 108 WTA, s-a impus în faţa sportivei Kurumi Nara (176 WTA), scor 7-5, 6-1.

Alte trei românce, Irina Fetecău, locul 252 WTA, Gabriela Talabă, locul 217 WTA, şi Irina Bara 118 WTA, au fost eliminate încă din turul inaugral al calificărilor

Marius Copil s-a oprit în turul doi

Singurul român din competiţia masculină de tenis, Marius Copil, locul 228 ATP, a fost eliminat, joi, în manşa secundă, fiind învins de rusul Evgheni Donskoi, locul 152 ATP, scor 7-6 (6), 6-4.

US Open 2021 va avea loc în perioada 30 august - 13 septembrie, pe tablourile principale fiind calificate direct alte patru jucătoare din România.

Citeşte şi: S-au stabilit tablourile de concurs la US Open: Româncele vor avea meciuri complicate încă din primul tur