Simona Halep continuă marşul triumfal la Madrid. Românca s-a calificat în finală şi va juca mâine pentru o miză dublă

0
Simona Halep. FOTO Guliver-Gettyimages

Simona Halep ajunge pentru a patra oară în carieră în ultimul act al turneului de la Madrid şi ţinteşte câştigarea trofeului şi revenirea pe prima poziţie în clasamentul WTA.

Românca, locul 3 WTA, a întrecut-o, în penultimul act, cu scorul de 6-2, 6-7 (2), 6-0, pe Belinda Bencic, locul 18 WTA.

Simona a început cu dreptul partida cu Bencic şi a ajuns repede la 2-0. Jucătoarea de pe locul 18 WTA a egalat, 2-2, dar a mai câştigat doar 4 puncte în următoarele 4 game-uri şi Simona a înhăţat primul set după doar 27 de minute.

Bencic a fost jucătoarea mai bună în debutul setului secund şi s-a distanţat la 3-1. Simona a făcut imediat rebreak-ul, după care s-a mers cap la cap până la 6-6. Tiebreak-ul a mers doar în direcţia jucătoarei din Elveţia care şi l-a trecut în cont fără emoţii.

Setul decisiv nu a avut istoric. Simona a părut înfuriată de faptul că a fost nevoită să mai rămână un set pe teren, a jucat fără greşeală, a luat 6 game-uri la rând, şi a închis meciul în 24 de minute.

Finala turneului de la Madrid se va juca mâine de la ora 19.30. Adversara Simonei din ultimul act va fi Kiki Bertens.

Halep va disputa finala cu numărul 35 din carieră, a doua din acest an şi, dacă o va câştiga, o va depăşi pe Naomi Osaka şi va urca din nou pe locul I în clasamentul WTA.

Citeşte şi

Halep şi-a aflat adversara din finala de la Madrid: I-a „furat“ un titlu Simonei la Cincinnati în ultimul meci direct

CTP, elogii la adresa Simonei Halep: „Este în starea cu care a câştigat la Roland Garros!“ Ce spune despre finală

Cum comentează presa internaţională caificarea Simonei în finala de la Madrid: „Halep a rezolvat „puzzle-ul“ Bencic“

Darren Cahill, declaraţie de dragoste după calificarea Simonei Halep în finala turneului de la Madrid

Prima reacţie a Simonei Halep după calificarea în finala de la Madrid: „Mă simt puţin obosită“ Ce spune despre meciul de mâine

Comentariul LIVE al semifinalei turneului de la Madrid. Simona Halep - Belinda Bencic 6-2, 6-7 (2), 6-0