Semifinală inedită la US Open: Kevin Anderson - Pablo Carreno Busta

0
Pablo Carreno Busta

Spaniolul Pablo Carreno Busta, locul 19 ATP şi cap de serie numărul 12, şi sud-africanul Kevin Anderson, locul 32 ATP, vor juca prima semifinală de Grand Slam din cariera lor, la US Open.

Carreno Busta l-a învins în sferturi pe argentinianul Diego Schwartzman, locul 33 ATP, cu scorul de 6-4, 6-4, 6-2, după o partidă de două ore, iar Anderson a trecut, cu 7-6 (5), 6-7 (9), 6-3, 7-6 (7), de americanul Sam Querrey, locul 21 ATP şi cap de serie numărul 17, după un meci de trei opre şi 26 de minute.

Cealaltă semifinală va fi cunoscută după disputarea meciurilor Rafael Nadal (Spania, locul 1 ATP) - Andrei Rublev (Rusia, locul 53 ATP) şi Roger Federer (Elveţia, locul 3 ATP) - Juan Martin del Potro (Argentina, locul 28 ATP), informează News.ro.