România U19 câştigă primul punct din preliminariile Campionatului European. Ce urmează pentru selecţionata noastră

0

Selecţionata U19 a României a încheiat cu o remiză partida cu Serbia, disputată marţi şi finalizată cu scorul de 1-1.

România U19 a obţinut un rezultat de egalitate din partida cu Serbia, aceasta contând pentru primul tur al calificărilor de la Campionatul European.

Scorul a fost deschis de oaspeţi, care au marcat prin Lazar Pavlovic (32'), Serbia intrând la pauză în avantaj. Apoi, la scurt timp după debutul reprizei secunde, David Minculescu a reuşit să egaleze (48').

Ţara noastră face parte din Grupa a II-a, pe care o mai împarte cu Spania şi Lituania. În cele ce urmează, naţionala pregătită de Laurenţiu Roşu se va duela cu Spania, pe 11 octombrie şi cu Lituania, pe 14 octombrie, ambele în deplasare.

La Turul de Elită, programat în luna martie a anului 2020, se vor califica primele două clasate în cele 13 grupe şi cel mai bun loc trei, cărora li se alătură Portugalia. La Campionatul European U19, care se va disputa în iulie 2020, se vor califica cele şapte câştigătoare ale grupelor de la Elită, împreună cu ţara gazdă, Irlanda de Nord.