Rezultatele serii în Liga I. Gură de oxigen pentru Dinamo, o nouă înfrângere usturătoare pentru FC Botoşani

0

Dinamo a reuşit în această seară o victorie la limită în faţa unei echipe practic condamnate, în timp ce FC Botoşani a suferit o înfrângere pe propriul teren, în etapa a 20-a din Liga I.

Formaţia FC Botoşani a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, de echipa CSM Poli Iaşi, într-un meci din etapa a XX-a a Ligii I, în care centralul Ovidiu Haţegan a acordat patru cartonaşe roşii: două gazdelor, în minutele 36 şi 38, şi două oaspeţilor, pe final. Pentru botoşăneni este al şaselea joc fără victorie în Liga I. Au marcat Bole '23, '61 şi An. Cristea '37 (penalty) pentru învingători, respectiv Burcă '70.

În minutul 90+3, de la oaspeţi a fost eliminat Frăsinescu după ce a primit al doilea cartonaş galben pentru tragere de timp. Un minut mai târziu, a fost eliminat şi Ciucur, după ce a primit două cartonaşe galbene.

FC Botoşani: Iliev - Patache, Miron, Burcă, Muşat - Vaşvari, Greu (Plămadă '45) - Golofca, Willie Barbosa, Roman (Astafei '64) - Elek (Hergheligiu '80). Antrenor: Leo Grozavu.

CSM Poli Iaşi: Grahovac - Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Sato (Ţigănaşu '71) - V. Gheorghe, Creţu (Mitic '87) - Bole, Ştefănescu (Boiciuc '62), Ciucur - An. Cristea. Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonaşe roşii: Miron '36, Golofca '38 / Frăsinescu '90+3, Ciucur '90+4

Spre finalul jocului, suporterii prezenţi în tribunele stadionului din Botoşani au scandat: "Demisia".

Formaţia Dinamo a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa ASA Târgu Mureş, în etapa a XX-a a Ligii I. Pentru Dinamo a marcat Nemec '22.

Dinamo: Brănescu - Romera Navarro, Nedelcearu, Maric, St. Filip - Mahlangu, Busuladzic, Palic - Hanca (Rotariu '74), Nemec (Popa '81), V. Lazăr (Nistor '63). Antrenor: Ioan Andone

ASA Târgu Mureş: Mingote - G. Matei, Dobrosavlevici, Cordoş, G. Mendy - G. Mureşan, Candrea (Deaconu '67) - Zicu, Iacobovici (Rus '90+2), Morar - Kuku (Petriş '87). Antrenor: Dan Alexa

Cartonaş roşu: Matei '90+3

Meciul a fost arbitrat de Adrian Cojocaru, ajutat de asistenţii Mircea Grigoriu şi Aurel Oniţă, iar Florin Miron a fost rezervă. Observatorii partidei au fost Eduard Dumitrescu şi Bogdan Buhuş.