Real a devenit campioana Europei pentru a zecea oară, Atlético a disputat finala la 40 de ani diferenţă faţă de ultima

0
Trofeul Champions League FOTO AFP

Real Mdarid s-a impus în finala disputată duminică, împotriva celor de la Atlético Madrid, cu scorul de 4-1. Formaţia lui Cristiano Ronaldo a găsit calea victoriei în reprizele de prelungiri.

Atlético Madrid a avut nevoie de patru decenii pentru a ajunge în ultimul act al competiţiei, după ce în 1974 „preda armele“ în faţa celor de la Bayern Munchen.

Gruparea antrenată de Diego Simeone a început bine meciul decisiv pentru câştigarea trofeului, conducând până în ultimele minute după golul înscris de Diego Godin, când Real Madrid a egalat norocos prin Sergio Ramos.

După au venit majorările lui Sergio Ramos, Marcelo şi Cristiano Ronaldo, iar echipa lui Carlo Ancelotti a câştigat Champions League pentru a zece oară în istorie.

Real - Atlético: 4-1. Echipa lui Cristiano Ronaldo a câştigat trofeul Champions League în a doua repriză de prelungiri