Marian Oprea a câştigat concursul de la Sofia

0

Marian Oprea a câştigat proba de triplusalt din cadrul reuniunii atletice “Pavlev Pavlov” de la Sofia. Alte două sportive din România, Liliana Bărbulescu şi Cristina Vasiloiu, s-au impus în probele lor, 800 de metri, respectiv 3.000 de metri.

Revenit recent în compeţiţie după o absenţă de peste un an, „Struţul", aşa cum este poreclit Oprea, a ocupat primul loc la triplusalt cu 17,31 de metri (cea mai bună performanţă a sa, 17,81 m, datează din 2005).

Mihai Grasu calcă pe urmele Nicoletei

Liliana Bărbulescu s-a impus la 800 metri (2:02.01), în timp ce Cristina Vasiloiu a câştigat proba de 3.000 metri (9:41.86). Alţi cinci sportivi români s-au clasat pe podium la competiţia din Bulgaria.

Cătălin Câmpeanu a ocupat locul doi la 100 metri (10,65) şi tot locul doi la 400 metri (46,72). Ionuţ Florin Enache a fost al doilea la 3.000 metri (8:19.55), iar Adrian Vasile a ocupat locul doi la săritura în lungime (7,68).

La aruncarea discului, Mihai Grasu a ocupat locul trei (60,20), în timp ce Daniela Stanciu a fost a treia la săritura în înălţime (1,85 m).