Lucescu a făcut scorul zilei în Europa: cum şi-a pedepsit adversarii pentru că au făcut „greşeala“ de a egala în minutul 16

0
Mircea Lucescu

Şahtior Doneţk a deschis etapa cu numărul 20 în campionatul Ucrainei. La un moment dat, tabela arăta 1-1 în duelul cu Metalist Harkov. Rezultatul final a fost însă prea mare şi pentru un meci de tenis.

„Minerii“ pregătiţi de Mircea Lucescu au urcat pe locul 1, cel puţin până sâmbătă, atunci când Dinamo Kiev va juca, în deplasare, cu ocupanta locului 6, Oleksandria.

Şahtior a condus cu 1-0 din minutul 6 al meciului cu Metalist Harkov, trupă aflată pe locul 11. Oaspeţii au egalat însă, în minutul 16. De aici până la final, Şahtior şi-a călcat în picioare adversara.

Ismaily (27), Ferreyra (31), Taison (54, 57), Marlos (67), Eduardo (86) şi Bernard (89) au ridicat scorul la 8-1.

Astfel, Şahtior a revenit pe locul 1 cu 52 de puncte, la fel ca şi Dinamo Kiev, când mai sunt şase etape de jucat în campionat.