VIDEO Halep - Bencic, în sferturi la Dubai: Simona, eliminată, dar cu capul sus

0
Halep

Simona Halep (2 WTA) a înfruntat-o pe Belinda Bencic (45 WTA) şi, chiar dacă a luat primul set, într-un final, epuizată, a părăsit turneul după un meci dramatic.

SETUL III

*6-2 Bencic: GAME, SET, MECI! Halep a salva o minge de meci la 40-30, iar la deuce#1 a irosit o minge game. La deuce#2, Bencic a avut altă minge de meci pe care, din nou, a irosit-o. La deuce#3, Halep a avut avantaj, dar n-a reuşit să-l valorifice. La deuce#4, din nou, avantaj Simona, dar românca a trimis afară. La deuce#5, s-a ivit a treia minge de meci pentru Bencic, iar elveţianca n-a mai ratat această şansă.

*5-2 Bencic: BREAK! Elveţianca s-a impus pe serviciul Simonei la 15.

*4-2 Bencic: Elveţianca şi-a făcut serviciul la 30.

*3-2 Bencic: Halep a fost condusă cu 30-0 pe serviciul ei, dar a luat patru puncte la rând şi a câştigat game-ul.

*3-1 Bencic: BREAK! Halep a câştigat pe serviciul adversarei la zero.

*3-0 Bencic: BREAK! Halep a condus cu 30-0, dar Bencic a câştigat patru puncte la rând, ultimul cu o execuţie fabuloasă, şi a mai făcut un break.

*2-0 Bencic: Elveţianca şi-a făcut serviciul la 30.

*1-0 Bencic: BREAK! Bencic a condus cu 40-0, dar Halep a salvat cele trei mingi de break. La deuce#1, Simona a avut avantaj, dar a trimis în fileu. La deuce#2, Halep a avut, din nou, avantaj, dar a comis o greşeală dublă. La deuce#3, Simona a ratat o altă minge de game. La deuce#4, Halep a mai făcut o greşeală dublă şi şi-a pierdut serviciul.

*Serveşte Halep

------------------------------

SETUL II

*6-4 Bencic: GAME, SET! La 30-15 pentru Bencic, Halep a comis o mare greşeală, trimiţând afară un punct ca şi câştigat! Imediat, Bencic şi-a făcut serviciul, fiindcă Halep a trimis în fileu. Explozie de bucurie pentru Belinda, care a egalat scorul la seturi.

*5-4 Bencic: BREAK! Bencic a condus cu 30-0 şi 40-15 şi a valorificat prima minge de break, după şase game-uri în care s-a mers pe serviciu.

*4-4: Egalitate până la 30-30, apoi Bencic şi-a făcut serviciul.

*4-3 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 15.

*3-3: Belinda a avut 40-0, dar Simona a egalat. La deuce#1, Halep a avut minge de break, dar a trimis în fileu şi apoi a dat de pământ cu racheta de nervi. La deuce#2, Bencic a avut minge de game, dar Halep a egalat cu un retur formidabil. La deuce#3, elveţianca a avut altă minge de game, irosită, de această dată, cu o greşeală dublă. La deuce#4, avantaj Bencic, valorificat de această dată.

*3-2 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 15.

*2-2: Minge de break pentru Halep la 40-30, salvată de Bencic. La deuce#1, elveţianca a avut minge de game pe care a valorificat-o, după ce Simona a trimis afară.

*2-1 Halep: Simona a condus cu 40-0 şi şi-a făcut serviciul la 15.

*1-1: REBREAK! Halep a condus cu 40-30 pe serviciul adversarei şi a valorificat mingea de break.

*1-0 Bencic: BREAK! Simona a condus cu 30-0, dar Belinda a luat patru puncte la rând şi a câştigat pe serviciul adversarei.

-----------------------------

SETUL I

*6-4 Halep: BREAK, GAME, SET! Halep a condus cu 30-0 şi 40-15 şi a valorificat prima minge de set.

*5-4 Halep: RE-BREAK! Bencic s-a dus la 40-15, dar Halep a salvat cele două mingi de break. La deuce#1, Simona, mai întâi, a comis o greşeală dublă, iar apoi şi-a pierdut serviciul.

*5-3 Halep: BREAK! Simona a câştigat la zero pe serviciul adversarei.

*4-3 Halep: La 40-30, Simona a avut minge de game, dar Belinda a egalat. La deuce#1, Simona şi-a făcut serviciul după ce adversara ei a trimis în fileu. De nervi, Bencic a dat cu racheta de pământ, gesticulând furioasă!

*3-3: După discuţia cu antrenorul ei, elveţianca a dat un prim semn de redresare, ajungând la 40-0. Apoi însă, Simona a egalat. La deuce#1, Bencic şi-a făcut cu greu serviciul.

*Întoarsă de Halep, Bencic a cerut intervenţia antrenorului!

*3-2 Halep: După 23 de minute de joc, Simona a trecut pentru prima dată în frunte, după ce şi-a făcut serviciul la 15. Halep a încheiat game-ul cu un as.

*2-2: Halep a izbutit break-ul la 15!

*2-1 Bencic: Halep şi-a făcut serviciul la deuce#1

*2-0 Bencic: Game disputat, decis la deuce#4

*1-0 Bencic: Halep şi-a pierdut serviciul la 15.

VEZI CELE MAI SPECTACULOASE SCHIMBURI DIN TIMPUL MECIULUI

---------------------------------------

Simona Halep poate juca a doua semifinală într-o săptămână, după ce a atins această fază şi în Qatar Total Open.

Astăzi, între Halep şi un loc în semifinalele Dubai Tennis Championship stă Belinda Bencic. Cele două s-au întâlnit de două ori până acum:

*2015 - Canadian Masters - finală - hard - Belinda Bencic - Simona Halep 7-6 (5) 6-7 (4) 3-0 – abandon Halep

*2014 - Wimbledon - turul 3 - iarbă - Simona Halep - Belinda Bencic 6-4 6-1

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări, minut cu minut, desfăşurarea meciului Halep – Bencic!