Ianis Hagi se scufundă cu Genk: Campioana Belgiei a mai pierdut meci într-un start dezolant de sezon

0

Ianis Hagi ar fi trebuit să strălucească la Genk, însă, deocamdată, exceptând golul său în meciul de debut, participă doar la criza echipei.

Ianis Hagi (20 de ani) a avut un debut de vis la Genk, marcând golul victoriei în prima etapă de campionat, în partida cu Kortrijk, la două minute după intrarea sa pe teren. Acel succes a rămas, deocamdată, singurul din primele trei etape pentru campioana Belgiei.

În următoarele două meciuri de campionat, cu Mechelen şi cu Zulte Waregem, Ianis a jucat din ce în ce mai mult, însă fără a-şi ajuta echipa. În prima partidă, a intrat după pauză, dar Genk a pierdut cu 3-1 în deplasare, iar sâmbătă seară, acasă, internaţionalul român a fost chiar titular, acasă, cu Zulte Waregem. Din nou însă, Ianis a cam dezamăgit şi, de altfel, a şi fost schimbat după 68 de minute, când oaspeţii aveau deja 1-0. După ieşirea lui Hagi, Genk a mai luat un gol, pierzând cu 0-2.

După trei etape, campioana Belgiei ocupă doar locul 9 din 16 cu trei puncte şi un golaveraj dezolant: 3-6.